Владика Јоаникије на Васкрсни понедјељак служио Литургију у манастиру Шудикова

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Васкрсни понедјељак, 2. маја 2016, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Шудикова.

Владика Јоаникије на Васкрсни понедјељак служио Литургију у манастиру Шудикова

Владици је саслуживало свештенство беранско-андријевичког намјесништва и монаштво Епархије, а у литургијском сабрању молитвено је учествовао вјерни народ овог краја.

Владика Јоаникије на Васкрсни понедјељак служио Литургију у манастиру Шудикова

Ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије који је казао да Васкрсење Христово слави небо и земља, анђели небески, светитељи Божји, ми који смо на земљи и сва творевина са нама слави.

Владика Јоаникије на Васкрсни понедјељак служио Литургију у манастиру Шудикова

„Човјек је центар Божанске пажње и то видимо по томе што је Господ дошао у овај свијет ради нас људи и ради нашег спасења, примио људску природу, постао као један од нас, с нама поживио и састрадавао људским патњама у овом свијету, тјешио тужне, храбрио, чинио чудеса, исцјељивао болеснике, васкрсавао мртве, а при свшетку свог дјела спасења Он је примио све гријехе људске, све кривице на себе умјесто човјека, који је својим гријесима навукао смрт и осуду смрти на себе. Он је ту смртну кривицу примио добровољно, злобу људску примио на себе добровољно да би све то изнио на крст и да би за све нас излио своју животворну крв да обнови нашу природу, да спере наше гријехе, да својом смрћу смрт уништи, да нас ослободи од страха смрти, да нам дарује нови живот. И даровао нам је нови живот својим Васкрсењем, а не треба заборавити да је Његова смрт била живоносна“.

Владика Јоаникије на Васкрсни понедјељак служио Литургију у манастиру Шудикова

„Господ Исус Христос је издахнуо на крсту у најстрашнијим мукама, нема страшнијих мука, ни тјелесних ни душевних за човјека од распећа на крсту. Ту казну су измислили Римљани. Била је смртна казна предвиђена и за грађане римске државе, али другачија, а та казна је била толико страшна, забрањена за сваког римског грађанина, могла се примијенити једино за онога ко није био припадник римске државе, ко се нешто тешко огријешио. И Он је, будући да нема никаквог гријеха на себи, будући да је Син Божји, примио кривицу људску, најстрашнију кривицу на себе, умјесто нас пострадао, умјесто нас и за нас и ради нас, ради грешног рода човјечијег да би га искупио, да би га очистио, да би га препородио и даровао нам побједу над смрћу својим Васкрсењем, јер Васкрсење Христово је такво да нас је Господ учинио учесницима и причасницима Његове побједе над смрћу и у Њему имамо живот вјечни, у Њему и са Њим имамо царовање и вјечновање у Царству Његовом вјечном и непролазном“, бесједио је Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Владика Јоаникије на Васкрсни понедјељак служио Литургију у манастиру Шудикова

Он је додао да је вријеме до Вазнесења Христовог и Тројичиндана празнично, вријеме Пасхе Господње, Васкрсења Христовог, великих и чудесних празника.
„Колико радости, драга браћо и сестре, ови празници Божји уносе у домове у наше, у породице, у срца наша зато што нас је Господ обновио и зато Њему треба стално да благодаримо, Њему да се молимо и хвалу да узносимо у све дане живота нашег“, закључио је Његово Преосвештенство.