Епископ Јоаникије служио на Томину недјељу Литургију у Саборном храму у Никшићу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Томину недјељу и празник Светог апостола и јеванђелисте Марка – Марковдан, у недјељу 8. маја 2016, Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Епископ Јоаникије служио на Томину недјељу Литургију у Саборном храму у Никшићу

Саслуживало је свештенство и монаштво Епархије: архимандрит Никифор Миловић, секретар ЕУО Епархије будимљанско-никшићке, протојереј Василије Брборић, јереј Остоја Кнежевић, ђакони др Никола Маројевић и Константин Дојић.

Епископ Јоаникије служио на Томину недјељу Литургију у Саборном храму у Никшићу

Владика је у литургијској проповиједи казао да се, славећи васкрсење Христово, сјећамо и оних чудесних, великих, славних догађаја који су се догодили послије тридневног васкрсења, а најупечатљивији догађај јесте сусрет васкрслог Господа са Томом, у осми дан послије васкрсења.

Епископ Јоаникије служио на Томину недјељу Литургију у Саборном храму у Никшићу

"Господ се јавио претходно својим ученицима, дао им свој мир, показао себе и ране од клинова на рукама својим и увјерио Свете апостоле да је Он ваистину васкрсао, да је побједио смрт и та радост, радосна вијест пронијела се у Јерусалими читаву околину. Чуо је за ту вијест и Тома који није био са апостолима у моменту када се Господ раније јављао. Слушао је он све те дивне приче, али, нешто крупно је недостајало у његовом доживљају, у његовом срцу. Мучила га је сумња. Зар Онај Који је издахнуо на крсту, чије су руке и ноге клинцима прободене, Који је излио своју живоносну крв, Који је сахрањен, оплакан и ожаљен као и остали покојници, зар се Он јавио из мртвих“, казао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Епископ Јоаникије служио на Томину недјељу Литургију у Саборном храму у Никшићу

Он је додао да је сумња мучила душуапостола Томе, али, његова душа је била отворена. Његово невјерје карактерише интересовање, он јетражио сусрет са Господом, тражио дубље и сигурније увјерење од прича које чује од апостола.

Епископ Јоаникије служио на Томину недјељу Литургију у Саборном храму у Никшићу

"Не можемо рећи да је Тома био слаб карактер, он је тада био потонуо у невјерје потпуно. Његова душа се борила и много мучила, много је патио. Слушао је благу вијест о васкрсењу Христовом, али му је нешто недостајало. Његово срце, његово биће, његов ум жељели су из све снаге сусрет са Господом. И Господ га је, као свог љубљеног ученика, тога удостојио и позвао га: Томо, пружи прст свој и опипај руке моје и пружи руку своју и дотакни се рана мојих и не буди невјеран него вјеран“.

Епископ Јоаникије служио на Томину недјељу Литургију у Саборном храму у Никшићу

"И тома се дотакао васкрслог тијела свог Господа, дотакао се Њега самог, тиме је, дошло до најприснијег сусрета између Томе, апостола Христовог кога је претходно мучило невјерје и васкрслог Христа Који се јавио као побједитељ смрти. Он је, заправо, и Тому васкрсао, јер пребивање у невјерју равно је смрти, невјерје је мрак, тама, туга без излаза, без перспективе, а вјера је живот и, у том моменту, Тома, испуњен вјером, надахнут Духом Светим, Духом Светим посвједочио је Васкрслог Христа оним чудесним узвиком, чудесним исповједањем вјере, најкраћим и најдубљим - Господ мој и Бог мој“, бесједио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.