Владика Јоаникије посјетио манастир Црнча

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије посјетио је у суботу 7. маја 2016, манастир Црнчу код Бијелог Поља.

Владика Јоаникије посјетио манастир Црнча

Обнова цркве Светог Јована Крститеља, за коју се сматра да потиче из 11. или 12. вијека, након археолошких испитивања и реконструкције темеља, почела је са благословом Преосвећеног Епископа Јоаникије 2014. Те године надлежни Епископ Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, обавио је освећење темеља ове древне светиње, која је кроз историју неколико пута рушена и обнављана, а у последњих сто година је остајала запуштена у гомили камења и растиња.

Владика Јоаникије посјетио манастир Црнча

Владика је приликом чина освештања, позвао све људе добре воље да помогну обнову манастира Црнча како би се и сами кроз обнову светиње духовно обнављали.

Владика Јоаникије посјетио манастир Црнча

У овом манастиру се 1266. године упокојио насљедник Светог Саве, Свети Арсеније други Архиепископ Српски, чије се мошти налазе у манастиру Ждребаоник код Даниловграда. Манастир је био метох манастира Жича, а касније Пећке Патријаршије и духовни центар овог дијела Црне Горе.