Изложба фотографија поводом двадесет година литије Светог Василија Острошког

У Црквено-народном дому у Никшићу, у четвртак 5. маја 2016, у склопу културно-духовне манифестације "Дани Светог Василија Острошког“ отворена је изложба фотографија "Литија – Дани Светог Василија 1996.-2016“.

Изложба фотографија поводом двадесет година литије Светог Василија Острошког

Публику је, у име Црквене општине Никшић, поздравио јереј Остоја Кнежевић, старјешина никшићког Саборног храма. Он је казао да сваки јубилеј има посебну важност и враћа нас да умно,наново, прођемо кроз догађаје који су од значаја како за појединца, тако и за цијело друштво.

Изложба фотографија поводом двадесет година литије Светог Василија Острошког

"Наша Црква, свакако, памти и обиљежава значаје датуме и јубилеје, а за нас у Никшићу велики јубилеј представља ова, 2016.година, јер нас подсјећа на 1996. годину, на ону прву Литију са моштима Светог Василија Острошког Чудотворца, даје нам подстицај да се, не само својим умом и својим срцем, вратимо у ту и све наредне године и прославе небеског заштитника овог града Светог Василија Острошког Чудотворца, него нам је дала идеју да се и на видљив начин, кроз фотографије, подсјетимо лијепих догађаја који су обиљежили његов празник“, казао је свештеник Кнежевић.

Изложба фотографија поводом двадесет година литије Светог Василија Острошког

Изложбу је отворио проф. др Миодраг Чизмовић, који је запазио да управо Литија у част Светог Василија Острошког, већ двадесет година, постаје љепота која спашава, преображава и просвијетљује град који се, упркос економском потонућу и пројектованој маргинализацији, не жели предати.

Изложба фотографија поводом двадесет година литије Светог Василија Острошког

"Изложба фотографија поводом двадесетогодишњице од одржавања прве литије нема само документарни и ретроспективни карактер. Она, прије свега, говори о предукусу преображеног свијета, свједочећи о једној дубљој, метафизичкој реалности која обесмишљава свијет површности, празнине као и живот у баналности сиве свакодневице. Молитва Светом Василију кријепи и даје снагу да и у тренуцима највећег очаја и бесебности сачувамо мир у срцу свом и да лакше пронађемо себе у себи, себе у другима и друге у себи“.

Изложба фотографија поводом двадесет година литије Светог Василија Острошког

"Изгледа да је и сам Достојевски својом мишљу да ће Љепота спасити свијет, изразио своју наду и ишчекивање преображаја свијета и долазак Царства Божијег. Тај преображај није само преображај појединачног човјека, већ и васељенски, социјални, тачније свеобухватни преображај“,поручио је Чизмовић
Поставку сачињавају фотографије Константина Шнурова, Радоја Живковића, Жељка Шапурића, Микана и Саше Миловића, Милоша Звицера, Луке Зековића.

Изложба "Литија – Дани Светог Василија 1996.-2016“ биће отворена недјељу дана.