Прослављена храмовна слава цркве Светог Саве на Почивалима

На дан када се молитвено сјећамо Преноса моштију Светог Саве српског, у четвртак 19. маја 2016, литургијским сабрањем прослављена је храмовна слава цркве Светог Саве у селу Почивала у Бањанима код Никшића.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Саве на Почивалима

Литургију су служили: протојереј-ставрофор Драган Крушић, протојереј Петар Крговић, парох граховски, јеромонах Арсеније Самарџић, игуман манастира Косијерево и јереј Раденко Копривица, надлежни парох.

Празнична литија вјерног народа и свештенства опходила је храм.Освештан је и преломљен славски колач.Домаћин славља био је Милорад Савин Крушић.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Саве на Почивалима

Сабрању је присуствовало близу стотину људи, већином братственици Крушићи и Матовићи који су из овог села, те Мићовићи из сусједне Приградине и други племеници Бањана, међу којима је било доста дјеце и омладине.

Обављен је и помен упокојенима у вјери православној, који почивају уз цркву Светог Саве наПочивалима.

Ријечима пастирске бесједе сабранима се обратио свештеник Драган Крушић. Он је подсјетио да се, са благословом Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, на овај свети дан, дан љетњег Светог Саве,окупљају више од десет година.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Саве на Почивалима

"Свети Сава је слава свеколиког српства, он је утемељитељ и оснивач наше свете Српске православне Цркве, која се по њему и зове Светосавска српска Црква. Свети Отац наш Сава је највећи у роду нашем, учитељ пута који води у живот вјечни и бесмртни. Од њега и Светих Немањића наслиједили смо истинску вјеру православну, која је укоријењена на Христовом учењу и на апостолском и светоотачком предању."

Прослављена храмовна слава цркве Светог Саве на Почивалима

"Гдје се год српским језиком говори и твори, гдје се света ћирилица пише ту се са великом радошћу изговара име Светитеља Саве првог Архиепископа и просветитеља српског. Млада покољења славе његов свети спомен, зато је, драга браћо и сестре, важно да сачувамо овај наш црквено-народни сабор, а од свега је најважније да долазимо на света богослужења, да се Богу молимо и причешћујемо светим Тајнама Христовим“, казао је о. Драган.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Саве на Почивалима

Он је подсјетио да је краљ Владислав је на инцијативу архиепископа Арсенија I Сремца 1237. пренио мошти Светог Саве из бугарског Трнова у манастир Милешеву. Присуство моштију светитеља Саве у Србији имало је црквено-религиозни и политички значај, нарочито у вријеме ропства под Турцима.Култ овога светитеља сабирао је нарочито православне Србе, али суњеговом гробу долазили на поклоњење и римокатолици и муслимани. Синан-паша је наредио да се мошти највећег српског светитеља донесу из манастира Милешеве, гдје су се налазиле преко 350 година, и спале. То је требало да уништи светитељев велики култ у народу, а са њим и све наде за ослобођење од османлија.Пепео првог српског Архиепископа и просветитеља разнијет је над цијелом српском земљом, а Свети Отац наш Сава и даље чудотвори и помаже људима.

"Зато је велики благослов за братства Крушић и Матовић, за све житеље овог мјеста што имају цркву посвећену Светом Сави“, поручио је протојереј-ставрофор Драган Крушић.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Саве на Почивалима

Сабрање у име Божје и у част Светитеља Саве настављено је за братском трпезом љубави.

Црква Светог Саве у Приградини подигнута је у доба Немањића и сматра се једном од најстаријих на подручју Бањана. Живописана је у вријеме обнове Пећке патријаршије, односно почетком 17. вијека. Према предању богомоља је у доба Турака, једно вријеме, била затрпана и заклоњена под земљом, асадашње црквено здање подигнуто је, вјероватно,на темељима средњовјековног храма.