Свечано прослављена слава манастира Ђурђеви Ступови

Празник Светог великомученика Георгија свечано је прослављен у катедралном манастиру Епархије будимљанско-никшићке – Ђурђевим Ступовима, служењем свете Литургије и ломљењем славског колача. Прослава је настављена у послијеподневним часовима традиционалном Ђурђевданском литијом кроз град Беране.

Свечано прослављена слава манастира Ђурђеви Ступови

Светковина је почела литургијским сабрањем којим је началствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, уз саслужење бројног свештенства и свештеномонаштва Епархије. Сабрању је присуствовао у великом броју вјерни народ овог краја, као и бројни гости Манастира.
Благосиљан је и преломљен славски колач у славу Светог великомученика Георгија, небеског заштитника древне немањићке задужбине и града Берана.
Заједничарење је, по одслуженој Литургији, настављено је за братском трпезом љубави.

Свечано прослављена слава манастира Ђурђеви Ступови

У послијеподневним часовима одржана је Ђурђевданска свенародна литија која традиционално полази из манастира Ђурђеви Ступови и, узносећи молитве Васкрслом Господу и Његовом великомученику Георгију, пролази кроз Беране до Саборног храма Светог Симеона Мироточивог.

Свечано прослављена слава манастира Ђурђеви Ступови

Литију вјерног народа, бројног свештенства и свештеномонаштва предводио је Преосвећени Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије. У свештеном ходује учествовао велики број житеља беранског краја и других мјеста Црне Горе, са којима и руководстство општине Беране. Радост празновања употпунило је присуство великог броја дјеце и омладине.

Свечано прослављена слава манастира Ђурђеви Ступови

Сабрање је архипастриском бесједом благословио Његово Преосвештенство Владика Јоаникије.

Свечано прослављена слава манастира Ђурђеви Ступови

"На празник Васкрсења Христовог, драга браћо и сестре, имали смо ту радост да у поноћ добијемо Благодатни огањ који је, и ове године, сишао на Велику суботу у храм Васкрсења Христовог у Јерусалиму. Тај Благодатни огањ стигао је до Берана и до свих храмова у цијелој нашој отаџбини. То има веома велики значај јер то није просто ватра којом се пале свијеће, него је то уједно онај огањ духовни који носимо у својим срцима, то је огањ свете вјере православне који непрестано загријава наша срца“.

Свечано прослављена слава манастира Ђурђеви Ступови

"На овај свети дан уједно прослављамо Васкрсење Христово и Светог великомученика Георгија, оног Божјег угодника који је огњем вјере православне запалио идолске храмове и разрушио безбожништво, идолопоклонство и жртвујући своју младу главу за Христа Господа и за Цркву Божју, удостојио се да непрестано, у свјетлости Божјој, стоји пред престолом Божјим и да заступа цио васиони свијет, нарочито ову светињу штити и загријава ево осам стотина година и нешто више“, казао је Преосвећени Епископ, поручујући да нема ништа љепше од свенародних сабрања поводом славе овог древног храма, светих богослужења и Ђурђевданских литија којим славимо име Божје и свједочимо љепоту и силу вјере православне.

Свечано прослављена слава манастира Ђурђеви Ступови

"Ова Литија која иде кроз град Беране представља проповијед наше свете вјере кроз вјекове, вјере православне која украшава наше душе, која нас спасава, обједињује и просвећује. Научили смо, такође, да се послије светих служби провеселимо и данас је овдје омладина из разних крајева наше цијеле отаџбине, па ћемо чути и видјети њихову пјесму и игру, да запјевамо и заиграмо око ове древне немањићке светиње“.

Свечано прослављена слава манастира Ђурђеви Ступови

У манастирској порти је уприличен пригодан културни-духовни програм и народно весеље.