На Спасовдан Владика Јоаникије служио Литургију у манастиру Милешева

Литургијским сабрањем и свечаном празничном Литијом, на празник Вазнесења Господњег, своју храмовну славу прославио је данас манастир Милешева.

Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије, са свештенством и монаштвом Епархија милешевске и будимљанско-никшићке.

Током богослужења велики број вјерника приступио је Светој тајни причешћа, а потом је бесједио протојереј ставрофор Драган Видаковић, архијерејски намесник прибојски.

На Спасовдан Владика Јоаникије служио Литургију у манастиру Милешева

"Данас прослављамо спасоносни дан Вазнесења Сина Божјег богочовјека Господа Исуса Христа одавде са земље горе на небо, гдје је сјео са десне стране величанства и царства Божјег Оца и Творца нашег. Сједе са десне стране Бога и Оца, каже Симбол вјере који свети апостоли посвједочише, а богонадахнути Свети оци наши записаше, потврдише и оставише за сва времена и за сва поколења да сви ми који повјерујемо и који се крстимо будемо узнесени у славу Царства Божјег. Јер Господ Исус Христос Син Божји када је отишао, када се вазнио на небо, рекао је Идем горе да вам припремим место“.

На Спасовдан Владика Јоаникије служио Литургију у манастиру Милешева

"Тај чудесни празник Вазнесење, Спасовдан, како зовемо, сама та ријеч говори да је то дан спасења нашег, јер Господ Исус Христос Спаситељ наш у цијелом свом искупитељском дјелу домостроја спасења овдје на земљи чином вазнесења на небо је то искупитељско дело испунио, али није у потпуности завршио. Иако се Господ наш тијелом вазнио на небо ми, драга браћо и сестре, морамо ту бити веома опрезни и свесни да, иако се вазнио Он је, ипак, ту међу нама, свакодневно нас посматра, ослушкује и слуша шта радимо, шта говоримо, да ли Га истински волимо и да ли Му се истински молимо. Управо на овај велики празник можемо, драга браћо и сестре, поставити себи питање о личном спасењу нашем, питање који је то наш пут и који је то наш циљ“, казао је свештеник Видаковић.
Кроз искупитељно дјело Христово овдје на земљи, кроз Његово рођење, Његов живот, Његово страдање, васкрсење и на крају вазнесење ми људи, нагласио је о. Драган, престајемо бити слуге Божје и постајемо дјеца Божја.

На Спасовдан Владика Јоаникије служио Литургију у манастиру Милешева

"Зато је веома важно да водимо рачуна о томе каква ћемо дјеца Божја бити, да ли ћемо се гријехом својим, својим лошим дјелима, ружним ријечима, помислима, жељама отуђивати од Бога. И на питање ко су то истинска дјеца Божја Спаситељ наш је нама дао одговор Ако међусобну љубав имате по томе ћу вас познати, ако волите и поштујете један другог ви сте истинска деца Божја, али знајте, драга браћо и сестре, нема истинске, искрене љубави према људима и међу људима, ако та љубав није усмерена прво ка Богу“, поучавао је протојереј-ставрофор Драган Видаковић.

Након Литургије свенародна празнична Литија са молитвом за овај свети храм и његову обитељ, за присутне вјернике и свеколики род српски, предвођена Преосвећеним Епископом Јоаникијем, свештенством и монаштвом, носећи руку Светог Оца нашег Саве, опходила је око древне немањићке светиње Милешеве, заустављајући се на неколико мјеста да би се читало Свето јеванђеље и узносиле молитве Христу Господу.

На Спасовдан Владика Јоаникије служио Литургију у манастиру Милешева

Потом је, испред Световазнесењског храма, обављено благосиљање и резање славског колача и освећење славског жита.

Сабраним вјерницима архипастирском бесједом велики празник наше Свете Цркве Православне честитао је Његово Преосвештенство владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије:

На Спасовдан Владика Јоаникије служио Литургију у манастиру Милешева

"Празник Вазнесења Господњег је један од 12 великих празника. Господ, Који је извршио свој домострој спасења у нашем људском тијелу, претрпјевши крсна страдања, смрт и погребење, Он је васкрсао из мртвих и у 40 дан послије Свог васкрсења вазнио се на небеса и сјео са десне стране Бога и Оца. Није се разоваплотио него се вазнио са Својим тијелом, са људским тијелом, нашу људску природу узнио је и прославио и удостојио је те части да сједи са десне стране Бога и Оца“.

"То је, драга браћо и сестре, наше призвање да се увијек духовно уздижемо и да ходимо према тој слави, тој части, том удјелу, да се потрудимо да га задобијемо овдје врлинским, честитим животом, постом, молитвом и покајањем, добрим дјелима, а највише што се од нас тражи и што нас највише приближава Богу је љубав према ближњима, љубав према Светој Цркви, милостиво срце и доброта“.

На Спасовдан Владика Јоаникије служио Литургију у манастиру Милешева

"Нека нам свима Господ дарује доброте и љубави, нека просвијетли наше мисли, наша срца, наше душе да не лутамо, него да увијек налазимо прави пут Божји, да користимо вријеме нашег живота за спасење, да би се Господ и преко нас, грешних и недостојних, али опет Божјих људи, народа Божјег, прославио, да би и у овом нашем времену засијала јеванђељска истина, преко нас и преко цијеле Цркве Божје“.

"Ово је диван празник за сву Цркву Божју, за сву васељену, овај празник радује небо и земљу, и горње и доње свјетове просвјетљује, а нарочито ову свету обитељ Светог Саве, како је одавно зовемо. Она је посвећена Спасовдану. Нека буде, мати игуманија и сестре, драга браћо, свима срећан празник и храмовна слава манастира Милешеве. Нека Божји благослов и благослов Светог Саве буде са свима вама. Амин. Боже дај, на многаја љета!“, рекао је Преосвећени Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије.