Почело обиљежавање великих јубилеја СПЦ и Епархије будимљанско-никшићке

Поводом прослављања значајних јубилеја: 800 година од аутокефалности Српске православне цркве, 800 година оснивања Епархије будимљанско-никшићке и 20 година архијерејског служења Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, у навечерје празника Светог цара Константина и царице Јелене, у недјељу 2. јуна 2019, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, служено је свечано празнично бденије.

Почело обиљежавање великих јубилеја СПЦ и Епархије будимљанско-никшићке

Бденије су служили: Њихова Високопреосвештенства Архиепископ верејски Г. Амвросије, ректор Московске духовне академије и Митрополит дабро-босански Г. Хризостом са бројним свештенством и свештеномонаштвом. Празничном бденију присуствовао је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, који је, управо, на празник Светог цара Константина и царице Јелене, 3. јуна 1999, у чин епископа хиротонисан од стране Патријарха српског Г. Павла на Цетињу.

Током празничног бденија одговарали су чланови пјевнице при манастиру Ђурђеви Ступови и хор Преподобне мати Ангелине, а учествовали су многобројни вјерници, свештенства и монаштва из Митрополије црногорско-приморске и наше Епархије.

Молитвено сабрање, којим почиње велико славље поводом значајних јубилеја, увеличале су бројне званице, као и свештеници из других епархија СПЦ, а посебну радост и част учинили су својим доласком Њихова Преосвештенства Епископ милешевски Г. Атанасије, буеносајрески и јужно-централноамерички Г. Кирило и славонско-пакрачки Г. Јован.

Након свете службе, протојереј Остоја Кнежевић, старјешина Саборне цркве Светог Василија Острошког, позвао је све присутне на духовну академију, коју је, у Никшићком позоришту, уприличио Организациони одбор за обиљежавање јубилеја Епархије будимљанско-никшићке.