Литургија у Ђурђевим Ступовима на празник Светих Вртоломеја и Варнаве

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у Недјељу четврту по Педесетници, када наша Црква молитвено прославља Свете апостоле Вартоломеја и Варнаву, 24. јуна 2018, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Литургија у Ђурђевим Ступовима на празник Светих Вртоломеја и Варнаве

Саслуживало је свештенство архијерејског намјесништва беранског и монаштво Манастира. У литургијском сабрању молитвено је учествовао вјерни народ беранског краја, којима се архипастирским словом обратио Владика Јоаникије.

Казао је да је Господ за своје Свете ученике и апостоле, који су послије Његовог Васкрсења проповједали Јеванђеље Божје, изабрао од људи из различитих родова, са различитих положаја, до тада просте, једноставне, неучене, али им је Он дао Божанско знање.
Права, истинита вјера даје знање о човјеку, о Богу, овом свијету, творевини Божјој и уводи нас, по Владикиним ријечима,  у тајне Божанске мудрости и знања.

„Светог апостола Вартоломеја, кога данас прослављамо, узвео је у чин апостолства, проповједника Божанске мудрости и науке спасења рода људског, из најпростијег реда. Он је био рибар, прост и неук човјек, али вјерујући, доброг карактера и добио је савршено знање, чак и знање индијског језика на који је, касније, превео Јеванђеље, добио силу благодати, силу истине да проповједа јеванђеље Божје пред свима народима ове земље“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Подсјетивши на житије Светог апостола Варнаве, кога, такође, данас прослављамо, Преосвећени Епископ Јоаникије је казао да је њега Господ уздигао у чин апостолски од реда учених, био је један од Седамдесеторице.

„Учио се Светом писму и божанском закону код познатог јеврејског учитеља Гамалила заједно са Савлом, који је најприје био противник Христов, а касније, кад се обратио, велики апостол. Господ је искористио добру прилику да и од реда учених изабере свога апостола, Варнаву, који се раније звао Јосиф. Имао је дар да тјеши, али не обичним људским саосјећањем, него божанским саосјећањем, саосјећањем Христовим према човјеку, које је Господ Исус Христос показао на крсту, примајући кроз своје ране и наше ране, наше болове и муке, истовремено их исцјељујући и дајући нам нови живот кроз своје страдање“, казао је Владика будимљанско-никшићки Јоаникије.

Славни и свехвални апостоли Вартоломеј и Варнава проповједали су Јеванђеље Христово и ријеч Божју запечатили својом мученичком крвљу. Вартоломеј је пострадао у Јерменији, Варнава на Кипру, али их Црква прославља кроз сва времена и све вјекове.
Послије Литургије одслужен је молебан за престанак кише, услед чега народ трпи много штете, а на разним мјестима су се појавиле и поплаве.

„Дато је Цркви Божјој од памтивјека, када је суша да се моли Богу за кишу, а када су кише и поплаве да се моли за сунчано вријеме и да Бог заустави кишу и потопе, али смо ми то мало заборавили и постали неосјетљиви за патње ближњих и даљњих. Треба да се данас сви заједно Богу помолимо, јер има доста народа, који живи од пољопривреде, сточарства и ако се овако настави јавиће се болести, гамад ће појести оно што родило и биће велика штета“, рекао је Епископ Јоаникије, позивајући вјерни народ на заједничку, саборну молитву за благорастворење ваздуха и изобиље плодова земљских, за времена мирна и благопријатна.

Монах Евтихије, сабрат манастира Ђурђеви Ступови, прославио је на данашњи празник своју Крсну славу.