Прослављена слава храма Светог Стефана Пиперског и Жупског који се гради у Жупи Никшићкој

Празник Преподобног Стефана Пиперског и Жупског прослављен је молитвено у мјесту рођења овог великог угодника Божијег у Жупи Никшићкој.

Свету Литургију на темељима цркве која ће бити посвећена Светом Стефану Пиперском и Жупском у селу Кута, тачније засеоку Губељ, служио је јереј Мирко Вукотић, парох никшићки, а саслуживали су: протојереј-ставрофор Драган Крушић, протојереј Василије Брборић, надлежни парох и ђакон Константин Дојић.

У светом богослужењу учествовао је велики број вјерног народа Жупе и града Никшића, који се сабрао на темељима храма, посвећеног великом угоднику Божјем просијавшег на нашим просторима, управо на дан његовог прослављања.

Празник је сабраним вјерницима честитао свештеник Мирко Вукотић, осврнувши се на ријечи из прочитаног светог Јеванђеља. Он је казао да Господ упућује свима нама позив да живимо са Богом, да се сјединимо са Њим, да се причешћујемо Тијелом и Крвљу Његовом, да учествујемо у светим богослужењима, да слушамо ријеч Божју, ријеч Јеванђеља Христовог, да се Богу молимо како бисмо ми мали и пролазни задобили на овом свијету живот вјечни и непролазни.

„Имамо ли, драга браћо и сестре, бољег примјера за такав живот од Светог Стефана Пиперског који се прије више од три ипо вијека овдје, на овом мјесту родио, који је овуда ходио, који је био као и ми, један од нас? Има ли бољег примјера од таквог угодника Божјег који је читав свој живот пострадао и у Морачи, и у Ћелијама пиперским, гдје данас почивају његове свете мошти? Има ли бољег примјера од Светог Стефана Пиперског чије су мошти нетрулежне, а и ми људи смо позвани да будемо свети“, казао је о. Мирко.

Тај позив на светост живота нашег, нама људима чини се тежак и немогућ, али кад бисмо се више потрудили, кад бисмо покушали да будемо што бољи људи, узрастали бисмо у мјери раста висине Христове.

„Да не осуђујемо, да опростимо, да се покајемо, да се понизимо и унизимо, јер се и сам наш Господ Бог безброј пута унизио и зато је Он велики. Нека је срећан и благословен овај дан и овај велики празник. Нека сте срећни и благословени сви овдје сабрани заједно са вашим парохом о. Василијем, са Црквеним одбором који се труди да овдје подигне храм, први у Црној Гори, Светом Стефану Пиперском и Жупском. Дај Боже да га до идуће године озидамо и да сваке наредне наставимо и видјећемо да ће то бити Богу угодно, а Свети Стефан нас неће оставити, него ће нам помагати“, бесједио је јереј Мирко Вукотић.

Благосиљан је славски колач и освештано жито. Кум славља био је Рајко Николић, а за идућу годину обавезу је преузео Петко Булатовић.

Сабрање је поздравио и надлежни парох протојереј Василије Брборић.

Уприличена је трпеза љубави у славу Божју, а у част Светог Стефана Пиперског, којој су присуствовали бројни вјерници. Црквено-народном скупу одазвао се и Драган Радуловић, предсједник МЗ Жупа Никшићка који је поздравио окупљене, а ријечима срдачне добродошлице обратио се и здравичар Бранислав - Баја Крулановић.

Темеље цркве Преподобног Стефана Пиперског и Жупског, прве светиње у Црној Гори посвећене овом великом угоднику Божјем, која се подиже у засеоку Губељ у Кутима у Жупи Никшићкој, родном мјесту светитеља, освештао је у марту прошле године Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Ових дана биће настављени радови на изградњи храма. У међувремену је Црквени одбор прикупио одређена новчана средства и очекују да ће од стране општине Никшић добити грађевинску дозволу.