Школа вјеронауке "Растко“ прославила на Видовдан своју крсну славу

Благосиљањем славског колача и пригодним програмом, школа вјеронауке и фолклора „Растко“ при парохији страшевинској и старотребјешко-кличевској у Никшићу прославила је, на празник Светог мученика Кнеза Лазара и Светих српских мученика – Видовдан, своју крсну славу.

Школа вјеронауке

Као и претходних, и ове године је школа вјеронауке „Растко“, која благословом Преосвећеног Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, носи име Светог Оца нашег Саве првог архиепископа српског, саборно и свечано прославила своју крсну славу.

Најприје је изведен пригодан програм којим је представљен рад хора и фолклора, који постоје при Школи вјеронауке. Иако је, због љетњег распуста један број дјеце одсутан, полазницису, нарочито они млађег узраста, пјесмом и игром причинили радост сабраном народу и својим родитељима.

Школа вјеронауке

Потом је надлежни парох протојереј Велимир Јововић освештао славски колач и преломио га заједно са својим парохијанима. Он је у поздравном слову честитао празник Светог мученика Кнеза Лазара и Светих српских мученика, поучавајући најмлађе о значају овог великог датума у српској историји.

"Овај дан је посебно битан за српски народ, јер је Свети Кнез Лазар 1389, ту годину треба сви добро да запамтимо, на Пољу Косову бранио свој народ, бранио првенствено, част и образ и вјеру свог народа, а онда и егзистенцију, да људи могу да живе, да имају слободу, да их не угрожава окупатор. Та његова борба, иако смо ми као народ ту битку изгубили, постала је синоним сталне борбе нашег народа за слободу, за вјеру, за добро, за човјечност, за спасење душе“.

Школа вјеронауке

"Можемо рећи да Косовски бој, уствари, дјелује појединачно у сваком од нас, у нашим животима. Кад се год трудимо, ви дјеца да будете добри, да поштујете своје родитеље и ближње, да добро учите, а и ми одрасли, исто тако с вама, кад се трудимо да чинимо свако добро дјело, онда смо и ми јунаци Косовског боја. Да долазимо на вјеронауку, да чувамо своју вјеру, да љубимо своје православље, да долазимо у цркву, да се причешћујемо Тијелом и Крвљу Господњом, да поштујемо сваког човјека, ако тако чинимо онда нас Свети Кнез Лазарволи и признаје да смо његова дјеца“, рекао је о. Велимир.

Сабрање поводом празника Видовдана, крсне славе Школе вјеронауке коју воде Лавиника и Велимир Јововић, настављено јеуз скромно послужење и дружење кроз које се дјеца укључују у њихову малу заједницу.