Слава манастира Мајсторовине

Манастир Мајсторовине прославио је 19. јуна 2016. своју славу Силазак Светог Духа на Апостоле – Тројичиндан.

Свету литургију су служили јеромонах Андроник, јеромонах Николај и јеромонах Евстатије.

Слава манастира Мајсторовине

Окупљеним вјерницима обратио се отац Евстатије.

Слава манастира Мајсторовине

"Високопреподобни оче Андроник, настојатељу овесвете обитељи, високопреподобни брате и свеслужитељу Николаје, драга браћо и сестре. Свима вам честитам овај празник Педесетнице, празник Силаска Духа Светога на апостоле, који су црквени оци још и назвали рођенданом Цркве."

Слава манастира Мајсторовине

"Ако погледамо историјски шта се десило на данашњи празник, видјећемо да је Дух Свети у виду огњених језика сишао на свете апостоле, на свакога по један и онда су они говорили разним језицима, заправо свако је њихову проповијед чуо на своме језику, и Јевреји и Јелини и Миђани, ко је год био ту присутан разумио је њихове ријечи."

Слава манастира Мајсторовине

"Зашто је овај празник толико битан за нашу свету цркву а самим тим и за нас? Ако се сјетимо празника који смо славили прије десетак дана, а то је Спасовдан, када се Господ узнио на небо рекавши својим апостолима да се никуда не удаљују од Јерусалима јер ће им он послат другога – а то је Дух Свети. Читав домострој нашег спасења дешава се од нашега Небескога Бога Оца“, истакао је отац Евстатије.

Слава манастира Мајсторовине

Он је такође истакао да „видимо ово прво чудо које је учињено то је да свак разумије науку Христову на своме језику, а највеће чудо које нам дарује Дух Свети и највећи дар Божији нама људима је његова љубав према нама. Љубав због које се друго лице Свете Тројице – Син, појавио се у лику Господа и Спаситеља нашега Исуса Христа. И све ради нас претрпио."

Слава манастира Мајсторовине

"И ево данас заокружује то дјело спасења тиме што својој светој цркви изабраном народу своме шаље са неба Пресветога свога Духа да ту заједницу људи који вјерују у њега учини црквом. Видите у црквеној терминологији често користимо ријеч празник, и у основи те ријечи је празнина, каква је то празнина кад ми у цркви празнујемо спасоносне догађаје. То је празнина од наших свакодневних обавеза проблема врло често и мука. А никако празнина од оне највеће и најсветије наше обавезе а то је учешће у светом богослужењу."

Слава манастира Мајсторовине

Отац Евстатије је честитао славу овом древном манастиру и његовим вјернима с надом да ће се и овај древни храм коначно обновити и извршити велико освећење, које је започео блаженог спомена игуман Јоаникије Зиндовић."