Литургија у недјељу Свих Светих

У недјељу Свих Светих, на празник Свете мученице Акилине и Петровске покладе, 26. јуна 2016, Литургија је служена у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

Литургија у недјељу Свих Светих

Литругијом, која је у служена у недјељу Свих Светих, прву недјељу по празнику Свете Педесетнице, началствовао је јереј Остоја Кнежевић, старјешина никшићког Саборног храма, а саслуживали су свештенослужитељи Епархије будимљанско-никшићке: протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, архимандрит Никифор Миловић, секретар ЕУО Епархије будимљанско-никшићке, ђакони др Никола Маројевић и Константин Дојић.

Литургија у недјељу Свих Светих

Молитвеном сабрању присуствовао је вјерни народ Никшића.

Свештеник Остоја Кнежевић је благословио почетак Петровског поста и сабране вјернике поучио на његов значај.

Сваки пост је битан за душу вјерника,јер нас на тај начин приближава Творцу ради Кога ми постом приносимо малу жртву.

Литургија у недјељу Свих Светих

Архимандрит др Јустин Поповић пише да је недјеља Свих Светих (грч: Αγίων Πάντων), прва недјеља послије Свете Педесетнице (Духова), посвећена свим Светима, као "жетве Духа Божијега" и "плодова Божанствене благодати" која је послата људима на дан Педесетнице. Пошто немају сви канонизовани Свети своје дане одређене за празновање у календару, а поготово што се не знају имена свих оних које је Господ прославио, Црква је установила овај празник.

Литургија у недјељу Свих Светих

Још у вријеме Светог Јована Златоустог, славила се успомена Свих Светих мученика у недјељу послије Духова. Из једне пјесме Преподобног Јефрема Сирина види се да се успомена на Све свете празновала 13. маја, а из једног слова цара Лава VI Мудрог (886—912), види се да се успомена на Све свете празновала послије Недјеље Свете Педесетнице. У служби овог дана и синаксару набрајају се по рангу сви свети: праоци, Патријарси, пророци, Апостоли, мученици, свештеноначалници, свештеномученици, преподобномученици, преподобни, праведни и цио лик светих жена.

Литургија у недјељу Свих Светих

Овим празником завршава се период Цветног триода и почиње обично раздобље године, када се богослужење обавља према Осмогласнику и Минеју. Од понедељка послије Недјеље Свих Светих почиње Петровски или Апостолски пост, који служи као припрема за велики празник у част светих и првоврховних Апостола Петра и Павла.