Видовдан прослављен у парохији страшевинско-кличевској

На празник Светог мученика Кнеза Лазара и Светих мученика српских –Видовдан, у недјељу 28. јуна 2015, Света Литургија је служена у храму Светог Јована Крститеља у Страшевини.

Литургију, у присуству бројног народа, служио је надлежни парох протојереј Велимир Јововић.

Видовдан прослављен у парохији страшевинско-кличевској

Велики празник наше Свете Цркве православне сабранима је честитао о. Велимир.

"Освануо је још један Видовдан; ако гледамо земаљским очима и ако доживљавамо само земаљским доживљајем, он је тужан, црн и тежак за наш светосавски народ, али да то не смијемо гледати тако рекао нам је сам учесник, онај кога данас славимо – Свети великомученик косовски Лазар. Он нам је дао право огледало, он нам је дао прави путоказ, он нам је дао и усмјерио нас ка правом оријентиру. Његов одговор је нама добро знан, а предање каже кад су анђели од Бога донијели ону поруку: Царе Лазо, коме ћеш ће привољети царству његов одговор је нетремице био: Земаљско је за малена царство, а небеско увијек и довијека“.

Видовдан прослављен у парохији страшевинско-кличевској

"Ето наше среће, ето наше радости, ето нашег путоказа да не будемо тужни, него да будемо радосни. На земљи се, браћо и сестре, дешава један велики парадокс да они људи варвари, безбожници, многобошци који се боре за стопу земаљског на крају свог живота остају безнадежни,остају са увјерењем да се затрпавају у земљу црну, да иду у безнађе, а чули смо апостола Павла данас како каже да је цијена за гријех тама најкрајња, да је цијена за гријех пакао“.

Видовдан прослављен у парохији страшевинско-кличевској

"А ево цијене за оне који Богу живоме служе, ево цијене за оне који су паћеници овог свијета и овог вијека, за оне који су прогоњени, којима је отимано и узимано као што је наше Косово и Метохија, колијевка наша, срце наше. Питају нас зашто смо везани за ту стопу земље, а како да не будемо везани? Има ли игдје икога у српском роду који својим коријенима није везан за Косово и Метохију? Како да не будемо везани за нешто што нам је од Бога дато, како да не будемо везани за нешто гдје су наше колијевке духовности, гдје је Грачаница, Дечани, Пећка патријаршија и многе друге светиње?“

Видовдан прослављен у парохији страшевинско-кличевској

"Зашто нам моћници свјетскипокушавате кроз историју да отмете и отимате оно што је наше? Али, наша срећа и наша радост је Господ, наша срећа и наша радост је што нијесмо пљачкаши и отимачи, што имамо наше велике претке, који се славе и славиће се до краја свијета и вијека и у вјечности пред лицем Божјим. Поносимо се њима, угодницима Божјим, онима који су знали да бране свој народ. Ето трасе пута хришћанског, да не размишљамо ако би дошао моменат да бранимо своју породицу, своју земљу, свој народ, да живимо за Крст часни и слободу златну. Нема раскршћа и нема недоумица. Одговор на то је дао сам Господ Исус Христос и то је та света борба. То је света и неуништива слобода којој сви стремимо, а та слобода је у коначном Царство небеско“, бесједио је свештеник Јововић.

Видовдан прослављен у парохији страшевинско-кличевској

Истог дана, у послијеподневним часовима, школа вјеронауке „Растко“ из Страшевине прославила је своју крсну славу.

Програм поводом красне славе – празника Светог мученика Кнеза Лазара и Светих мученика српских – Видовдана, уприличен у Парохијском дому у Страшевини, био је велика радост како за бројну публику и родитеље, такои за учеснике – полазнике школе вјеронауке "Растко“, коју, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, воде попадија Лавиника Јововић и надлежни парох протојереј Велимир Јововић.

Видовдан прослављен у парохији страшевинско-кличевској

Дјечији хор, који постоји при овој школи, отпјевао је неколико пјесама, инспирисаних Видовданом и љубављу према Косову и Метохији, а своје стихове о светој српској земљи изрецитовао је Лука Јововић.

Видовдан прослављен у парохији страшевинско-кличевској

Како при школи вјеронауке у Страшевини, постоји и културно-умјетничко друштво, такође под именом "Растко“, његови чланови, дјеца школског и предшколског узраста су, уз помоћ кореографа Ине Шекарић, извели неколико игара из Црне Горе и Србије.

Освештан је и преломљен славски колач који су присутни вјерни народ и дјеца преломили заједно са протојерејем Велимиром Јововићем.