Светом Литургијом и парастосом у никшићком Саборном храму обиљежен Видовдан

Светом Литургијом, на празник Светог мученика Кнеза Лазара и Светих мученика српских, у недјељу 28. јуна 2015, началствовао је протојереј-ставрофор Марко Ђурковић уз саслужење свештенства никшићког намјесништва: протојереја Слободана Јокића, архијерејског намјесника никшићког, јереја Данила Зиројевића, Остоје Кнежевића и ђакона др Николе Маројевића и Константина Дојића.

Молитвеном сабрању на велики празник наше Свете Цркве православне присуствовао је вјерни народ Никшића, којима је Видовдан честитаосвештеник Слободан Јокић, бесједећи о значају и величини данашњег празника.

Светом Литургијом и парастосом у никшићком Саборном храму обиљежен Видовдан

"Данашњи дан је велики и свети дан у историји нашег народа, дан који нам свједочи да смо оно што би требали да будемо, да смо позвани да будемо народ Божји, народ Царства небеског, јер цар Лазар, говорећи оне за све нас драгоцјене ријечи „земаљско је за малена царство, а небеско од сада и довијека“ рекао јеванђељску истину, оно што је Христос свједочио Својим Јеванђељем, да све што на земљи живимо и стварамо је за малена и за кратко, ако нема нешто дубље, нешто трајније што ће нас одвести у Царство небеско и тамо крунисати цијели наш живот“, казао је о. Слободан.

Он је додао да овај живот треба да проживимо као људи, односно као хришћани, а хришћански живот са собом носи и страдања, која се, како је истакао свештеник Слободан Јокић, неријетко дешавају и на правди Бога.

"Христос је страдао на правди Бога и оставио нам да и ми страдамо за истину и за Царство небеско, да страдамо као народ и као појединци. Видовдан нам свједочи да смо као народ изабрани, да смо као народ страдални и прије Видовдана и на Видовдан и послије Видовдана. Носимо страдање у себи, носимо га и у ове наше дане, од кад неко ко мисли да је све овдје и сада, заузео је и окупирао и наше земље и наше душе покушава да окупира, али, служећи Литургију, молећи се Богу ми се сјећамо оних новомученика косовских, невиних људи, стараца и дјеце који су страдали, али су свједочили име Христово, свједочили су и нису одступили. Не би то они могли да су мислили да је овдје и сада све."Земаљско је за малена царство“, а наши косовски мученици и новомученици свједоче својим страдањем да је "Небеско сада и довијека“, поручио је протојереј Слободан Јокић.

Светом Литургијом и парастосом у никшићком Саборном храму обиљежен Видовдан

По завршеној Литургији свештенство је, у присуству бројног вјерног народа, одлужило помен за покој душа српских јунака погинулих за Крст часни и слободу златну од битке на Косову Пољу до данашњих дана.