Видовданско сабрање братства Копривица

У селу Реновац у Бањанима код Никшића, на Видовдан, у недјељу 28. јуна 2015, одржан је сабор братства Копривица.

Сабрање је почело Светом Литургијом, коју је у храму Светог Николаја Мирликијског, служио јереј Раденко Копривица, парох бањанско-рудински. Светој тајни причешћа приступили су бројни вјерници, а по одслуженој Литургији освештан је је преломљен славски колач.

Видовданско сабрање братства Копривица

Празник Светог мученика косовског Кнеза Лазара је од великог значаја за братство Копривица, јер они, према народном предању, воде поријекло од јунака Милоша Обилића. То је, између осталог, био разлог да се чланови овог гласовитог братства на Видовдан и ове године окупе око своје светиње. Видовданским словом сабраном народу обратио се свештеник Раденко Копривица.

Видовданско сабрање братства Копривица

ЋСабрали смо се данас у овом светом храму, мјесту обиталишта силе и славе Божије, мјесту које је вјековима сабирало и окупљало наш вјерни народ, мјесту које је наше претке сабирало, њиховедуше просвјећивало, а ево данас сабира, просвјећује душе наше. Сабрасмо се на овај дивни, велики дан, дан који је наша света мајка Српска Православна Црква посветила успомени на пострадале у одбрани наше вјере православне, у одбрани нашег имена српског, у одбрани светиње олтара, светиње огњишта, посветила мученицима и новомученицима српским на првом мјесту Светом великомученику Лазару који је повео свој народ у одбрану вјере, у одбрану крста са три прста, одбрану светиње олтара и светиње огњишта“, рекао је о. Раденко.

Видовданско сабрање братства Копривица

Он је додао да та битка, битка у одбрани онога што је свето, у одбрани наше вјере православне траје до дана данашњега. Светог цара Лазара молитвено помињемо и молимо му се зато што је он био велики угодник Божији који се зарад Царства небескога, вјечног, непролазнога одрекао царства земаљског, угледајући се на Свете Божије угоднике, мученике, страдалнике, исповиједнике вјере и држећи се ријечи Божије да је за малена царство земаљско, а небеско увијек и довијека.

Видовданско сабрање братства Копривица

ЋТиме се руководио, то је у срцу свом, у души својојносио. Због тога је проглашен светитељем Божијим. Његове свете мошти сабирају и дају исцјељење многима. Због тога га славимо, око спомена његовог се окупљамо и молимо као великом заступнику, молитвенику за нас, за наш род српски православни, а нарочито данас у овом светом храму, који је као и наше братство, по много чему везан за косовски завјет, косовско предање и овај дивни, велики празник наше свете Цркве Православне“, казао је свештеник Копривица.

У име братства Копривица сабрање је поздравио Маринко Копривица, који је нагласио да ово знаменито братство потиче од косовског јунака Милоша Обилића и то као своју колијевку баштине и његују.

Видовданско сабрање братства Копривица

ЋМи смо потомци косовског јунака и страдалника Милоша Обилића и традицију Косова баштинимо као нашу колијевку, наш настанак. Ми смо као братство српском роду дали доста кроз историју, посјекли смо двојицу паша, Тахир пашу и Кадир пашу, а то је успјело само још једно братство са ових простора. На данашњи дан треба да се сјетимо тих јунака, свих јунака који су страдали од Косова наовамо, бранећи своје огњиште, своју колијевку, своје достојанство, вјеру“, нагласио је Копривица.

Видовданско сабрање братства Копривица

Предсједник Црквеног одбора Бранко Копривица је казао да за њега, као и за братство Копривица, нема значајнијег дана од данашњег дана, нити за братство има веће светиње од ове око које су се окупили на овај велики и свети дан.

Видовданско сабрање братства Копривица

ЋТо су наши преци под тешким мукама подигли и оставили завјет да чувамо као зеницу ока свог. Ми смо 2006. уз братску љубав, подигли овај парохијски дом, проширили смо гробље и сада нашу мајку цркву уређујемо.То су заслужили наши преци који почивају поред храма Светог Николе, којима и овом приликом одајемо пошту и клањамо се њиховим сјенима. Бањанису у новије вријеме дали неколико владика, почев од Чарнојевића, па мученика Саве Косановића, а бањско племе изњедри још једног дивног Владику, нашег сестрића Јоаникија Мићовића“, рекао је Бранко Копривица.

У програму Видовданског сабрања учествовали су чланови Гусларско-пјевачког друштва ЋВојвода Влатко Вуковић“ из Билеће.

Фото: Жељко Шапурић