Прослава Видовдана, Литургија у Грачаници и парастос на Газиместану

Поводом празника Видовдана, у манастиру Грачаница служена је Света Архијерејска Литургију којом је началствовао Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј уз саслужење Његовог ВисокопреосвештенстваАрхиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија и Преосвећених Епископа рашко-призренског Г. Теодосија, будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, пакрачко-славонског Г. Јована, умировљеног захумско-херцеговачког Г. Атанасија, те бројног свштенства и свештеномонаштва из више Епархија Српске православне Цркве.

Прослава Видовдана, Литургија у Грачаници и парастос на Газиместану

Након одслужене Литургије, у којој је учествовало око хиљаду вјерника, Његова Светост Патријарх Српски Иринеј је поручио да су данас сви Срби духовно на Косову.

Прослава Видовдана, Литургија у Грачаници и парастос на Газиместану

"Данас су очи, мисао, осећања свих Срба, не само у нашем отачаству, већ и Срба широм света, на свим континетима, са нама духовно овде. Нема веће жртве од жртве свога живота и тела, а том жртвом жртвовао се Кнез Лазар и безброј косовских јунака, који су га пратили на Косово поље, пролили крв и њоме залили ову свету земљу“, рекао је Патријарх Иринеј.

Прослава Видовдана, Литургија у Грачаници и парастос на Газиместану

Патријарх је у наставку своје бесједе казао да Срби брину о "свом светом Косову“ и да чине све што од њих зависи да Косово јесте, као што је било, и да будесрпско Косово.

Прослава Видовдана, Литургија у Грачаници и парастос на Газиместану

"Шта је Србија без Косова и Метохије, то је мртвац без душе и срца. Само са Косовом и Метохијом јесте света Србија“, оцијенио је Патријарх.
Уманастир Грачаницу и на Газиместан дошли су вјерници из различитих дјелова Србије, Црне Горе, Републике Српске и дијаспоре, а парастасом палим српским јунацима завршено је обиљежавање Видовдана.

Прослава Видовдана, Литургија у Грачаници и парастос на Газиместану

Бесједу на Газиместану одржао је Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије који је позвао вјерни народ да сви крену путем жртвовања за добро, напредак, мир и љубав према ближњима јер, како је истакао, нема веће љубави од те.

Прослава Видовдана, Литургија у Грачаници и парастос на Газиместану

Митрополит Амфилохије је у бесједи, поводом обиљежавања 626. годишњице боја на Косову, страдања Срба и кнеза Лазара у бици против турске војске наКосову пољу, поручио да су се цар Лазар и његови витезови жртвовали за своје ближње, за правду и образ, као и за истину "и вјечно Царство Божје“.

Прослава Видовдана, Литургија у Грачаници и парастос на Газиместану

Након видовданске Литургије, мајкама које су родиле четворо и више дјеце, Епархија рашко-призренска додијелила је златни и сребрни орден "Мајке девет Југовића“. Ове године додијељена су 47 признања. Златни орден "Мајке девет Југовића“ добило је пет мајки које имају по петоро дјеце, док су 42 одликоване сребрним орденом.