Посјета Санкт-Петербургу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије предводио је групу свештеника, свештеномонаха, монахиња и вјерника на поклоничком путовању светињама Русије, које је трајало од 17. до 28. јуна 2014 године.

У пратњи Преосвећеног владике Јоаникија био је и свештеник Остоја Кнежевић из Никшића, који је дио импресија и детаља овог надасве духовно богатог путовања, подијелио са свима нама на чему Информативна служба Епархије будимљанско-никшићке захваљује.

Посјета Санкт-Петербургу

26. јуна Епископ Јоаникије са Групом Поклоника налазио се у Санкт-Петербургу. У склопу посјете Сант-Петербургу у Александро-невској Лаври свештенослужитељи из групе: протојереј-ставрофор Данило Црногорац, архијерејски намјесник фочански, протојереј др Ненад Тупеша, професор Православног богословског факултета из Фоче, игуман Георгије Рајаковић, настојатељ манастира Свете Тројице из Брезојевице код Плава, игуман Јефтимије Шкулетић, настојатељ манастира Успења Пресвете Богородице у Пиви, игуман Арсеније Самарџић, настојатељ манастира Рођења Пресвете Богородице у Косијереву и јереј Остоја Кнежевић из Никшића служили су рану Свету Литургију у Тројицком Храму Александро-невске Лавре.

Посјета Санкт-Петербургу

Богослужењу су просуствовали преосваћени Епископи Будимљанско-никшићки Јоаникије и Кроштански Назарије. По обављеном богослужењу Епископ Назарије је уприличио пријем са доручком за поклонике из Црне Горе. Затим смо обишли најпознатије светиње Санкт-петербурга: Kaтедрални Казански Храм, Спас на Крви, Исакијевски храм, Смоленски храм и гробље гдје се налазе мошти Свете Блажене Ксеније Петровградске, Јовановски ставропигијални манастир гдје се налазе мошти Светог Праведног Јоавана Кроштанског, Подворје Манастира Оптине Пустиње.

Посјета Санкт-Петербургу

Такође у пред вечерњим сатима посјетили смо и Санкт-Петербургску Духовну Академију гдје је био упрлиличен пријем, вечера и екскурзија по Академији. Претходне ноћи за поклонике је било организовано крстарење ријеком Невом и могућност гледања развода мостова који се подижу око 2 сата после поноћи како би пропуштили бродове из Финског залива према Ладожском језеру и обратно. С обзиром да је јун мјесец вријеме Бијелих ноћи у Санкт-петербургу имали смо привилегију да нас je цијеле ноћи обасјавала дневна свјетлост.