Владика Јоаникије богослужио у манастиру Калудра

У четвртак, 4. јула 2019. године, када Црква прославља Светог мученика Јулијана Тарсијског и Преподобну Анастасију Српску, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Калудра.

Владика Јоаникије богослужио у манастиру Калудра

Саслуживало је свештенство и монаштво Епархије уз молитвено учешће вјерног народа.

Ријечима архипастирске поуке сабранима се обратио Преосвећени владика Јоаникије, честитајући празник Преподобне Анастасије Српске.

Бесједећи о Преподобној мајци Анастасији, Владика је подсјетио да је била супруга Светог Стефана Немање и они су, будући веома побожни и благочестиви, одлучили, када су дошли у поодмакле године и завршили своје послове на земљи да приме монашки постриг.
„Свети Стефан Немања у манастиру Студеница, а његова супруга Ана, која је у монаштву добила име Анастасија, у манастиру Пресвете Богородице у топличком крају. Скончала је свој живот, као и њен супруг Преподобни Симеон Мироточиви, у посту, молитви и покајању, молитви за своје потомство, за Цркву Божју, за свој народ. Постали су примјер многима кроз нашу историју, а таквих примјера било је много у сверодној лози Немањића“, рекао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

По његовим ријечима нема већег богоугађања него кад човјек своју душу, своје срце, свој ум, своје мисли приноси на дар Богу и ставља их у службу Богу кроз молитву, богомислије, духовно просвећивање свог бића. Тако велико и спасоносно дјело Свети и Преподобни Божји људи не чине само због себе, него због Цркве Божје, због својих ближњих.

„Таква је била Преподобна мати Анастасија, а све се то види на њеном потомству, на тројици сина - двојица су у календару светих, Свети Отац наш Сава и Свети Стефан Првовјенчани, краљ, који је, такође, пред крај свог живота примио монашки постриг, чак се говори о великом чуду које се догодило кад се упокојио, а Свети Сава, знајући како је желио да прими монашки постриг, васкрсао га је својом молитвом, те је поживио неко вријеме, замонашио га и после тога се упокојио као монах Симон“, навео је Владика будимљанско-никшићки.

Додао је да мошти Преподобне мајке Анастасије чудотворе у манастиру Студеница, задужбини Светог Немање, у којој су се многи из те светородне лозе замонашили и обрели свој вјечни починак.

„Само то што је помињемо као мајку Светог Саве је довољно, довољно нам открива њену личност. Знамо да мајка има највећу улогу, незамјењиву у васпитању дјеце и њена дјела се виде по њеној дјеци. Зато се она заједно прославља са својим супругом и својим синовима“.

„Нека би њене молитве укријепиле нашу монахињу Анастасију, игуманију ове свете обитељи. Нека би њен примјер био пред свим мајкама, нека би њена побожност била узор свима нама, такво служење, такво смирење да јој није била потребна похвала од овог свијета, јер је жељела само Богу да угоди“, поручио је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Освештан је и преломљен славски колач поводом имендана мати Анастасије, игуманије манастира Калудра.
Заједничарење је настављено уз трпезу љубави.