Традиционални Петровдански црквено-народни сабор

Црквено-народни сабор у славу Светих апостола Петра и Павла, који се традиционално организује у мјесту Видрован код Никшића, одржан је у шесту недјељу по Духовима, 16. јула 2017.

Петровданско сабрање почело је Светом Архијерејском Литургијом, коју је у цркви Светих Јоакима и Ане, служио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење више свештеника никшићког намјесништва.

Литургији је присуствовао бројни вјерни народ Горњег Поља и Никшића, који је у великом броју приступио Светом Причешћу.

Традиционални Петровдански црквено-народни сабор

Након свете службе Божје традиционала литија вјерног народа, предвођена Епископом Јоаникијем и свештенослужитељима, прошла је кроз Видрован. Литија се заустављала не неколико мјеста ради читања светог Јеванђеља и узношења молитви Господу за здравље и сваки напредак житеља Видрована и цијелог овог мјеста.

Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије обратио се вјерном народу по повратку у храм и у својој бесједи подсјетио да је Петровдански сабор на Видровану устројен прије десетак година. Сваке године овај сабор окупља Горњепољце и оне из околних мјеста, у недјељни дан у заједничкој молитви Господу. Послије свете службе обави се свештени ход и све то, по Владикиним ријечима, има много смисла и значаја.

Традиционални Петровдански црквено-народни сабор

„Да се подсјетимо како је Господ Исус Христос, када је Свете апостоле послије свог Васкрсења, послије Вазнесења и узласка на Небо обукао у силу са висине, дао им силу истине, правде и љубави, опасао их Божјом благодаћу, улио у срца њихова храброст и заповиједио им да иду по свему свијету и проповједају Јеванђеље, да крсте у име Оца и Сина и Светог Духа. Још им је рекао: Ево ја сам са вама у све дане до скончанија вијека“.

„Овај наш молитвени ход изображава тај излазак Светих апостола на проповјед Јеванђеља и много чега другог. Такође, изображава онај чудесни моменат када је Црква, преко Светог цара Константина, добила слободу да може јавно вршити своју службу. До тада је Црква била гоњена и крв хришћанска проливала се пуних 300 година, али та хришћанска крв мученика Христових препородила је незнабожачку римску империју, ослободила је од мрака и таме и привела све народе у њој насељене Христовој вјери и добила слободу“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Традиционални Петровдански црквено-народни сабор

Излазећи на литију, додао је Владика, и ми свједочимо да је наша служба јавна, носећи крстове и барјаке, кадећи освештаним мирисима, пјевајући духовне пјесме, славећи име Божје, призивамо Божји благослов на земљу, на домове у којима живимо, на воду коју пијемо, освећујемо ваздух који дишемо да би нам све било освећено, да би се наше мисли стално узносиле Богу и Небу, да бисмо оплемењивали и освећивали своје душе молитвом, добрим мислима и дјелима.

Овом приликом, Преосвећени Епископ је освештао мозаик Светих Јоакима и Ане изнад улазних врата храма, који је цркви на Видровану приложио г.-.дин Жељко Пантовић, а у спомен некадашњег светог храма који је, нагласио је Владика Јоаникије, чувао вјеру у Горњем Пољу, не само у доба Немањића, него у доба тешког турског ропства.

Традиционални Петровдански црквено-народни сабор

На прошлогодишњем црквено-народном сабрању у Видровану покренута је иницијатива да се видрованској цркви, која је била посвећена Светом Николају Мирликијском, датирала је с краја 19. и почетка 20. вијека и била саграђена на темељима много старије светиње, из 13. вијека, посвећене Светима Јоакиму и Ани, врати управо старо име и слава. На ову иницијативу још једном се, у својој бесједи, осврнуо Његово Преосвештенство Владика Јоаникије.

„Ја сам прошле године, руковођен само истином, а и правилима црквеним, не желећи никога да повриједим, поштујући свачију историју и свачији труд, поштујући, нарочито, Светог Николу, а знамо да је Свети Никола славио Свете богородитеље Јоакима и Ану, јер ко не слави Пресвету Богородицу и њене родитеље, ко их не поштује као свеце није православан, изнио мишљење да овој цркви вратимо стари назив и стару славу. Овдје је, шесто и више година била стара црква Светог Јоакима и Ане и није лијепо да се то старо предање брише“.

Традиционални Петровдански црквено-народни сабор

„Да се молимо Светима Јоакиму и Ани и Светом Николи подједнако. Нека Свети Никола буде свима нама на помоћи, али да не бришемо историју. Коме смета историја и зашто би сметала и опет ћу да поновим - нико своју историју, част и достојанство умањити неће ако поштује историју другог, а у Никшићу нико није старији од Угреновог племена“, закључио је Владика.

Уприличен је, потом, пригодан културно-умјетнички програм. Сабор је поздравио надлежни парох протојереј-ставрофор Драган Крушић, који 19. јула ове године обиљежава 25 година преданог свештеничког рада. О. Драгана је 1992. године рукоположио Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Амфилохије и од тада он неуморно шири вјеру и духовност како у повјереној му пастви ове парохије, тако у Никшићу и гдје год га нанесе пут на њиви Господњој.

Традиционални Петровдански црквено-народни сабор

„Овај сабор 13. по реду заживио је на иницијативу потомака Угреновића, данас више горњепољских породица. Управо, на њихову иницијативу цркви је враћено старо име и слава овог племена“, рекао је свештеник Крушић.
У име Црквеног одбора добродошлицу је пожелио Драган Међедовић.

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe