Храмовна слава цркве Пресвете Богородице Тројеручице

На црквини Пресвете Богородице Тројеручице у Кличеву код Никшића свету Литургију, у Недјељу 5. по Духовима, 24. јула 2016, служио је надлежни парох протојереј Велимир Јововић, чиме је прослављена храмовна слава ове богомоље у изградњи.

Храмовна слава цркве Пресвете Богородице Тројеручице

Сабраном народу ријечима бесједе обратио се о. Велимир, честитајући наступајући празник Иконе Пресвете Богородице Тројеручице.

"Ево, драга браћо и сестре, ово благословено и свето јутро, уочи великог празника Мајке Божје, њене свете и чудотворне, исцјелитељне иконе Тројеручице која се налази у манастиру Хиландару на Светој Гори, коју је донио Свети Отац наш Сава кад је походио најсветија мјеста у земљи израиљској. Жедан и гладан Бога живог Свети Сава је ишао свјетлоносном истоку, граду Јерусалиму и другим светињама да се напоји са тог извора живота. И напајајући се у манастиру Светог Саве Освећеног добио је Пресвету икону Богородице Тројеручице, Млекопитатељницу икону која је, исто тако, на Светој Гори у Кареји и патерицу, штап Светог Саве Освећеног."

Храмовна слава цркве Пресвете Богородице Тројеручице

"Свети Сава се окретао истоку и ишао на исток, јер тамо је сам Спаситељ Исус Христос Богочовјек, прије двије хиљаде година, боравио на земљи и исцјељивао род људски“, рекао је свештеник Јововић.

Он се, затим, осврнуо на причу из Светог Јеванђељао томе када је Христос Господ срео два бјесомучна човјека у којима се бијаше настанио ђаво, антихрист. И тек што су угледали Спаситеља свијета, оваплоћеног Христа Господ ђаволи у оној двојици уздрхташе, препадоше се.

Храмовна слава цркве Пресвете Богородице Тројеручице

"Исповједају демони, браћо и сестре, Христа Господа, та зла, нечасна и прљава бића, која су се обрела у нечистоћи, у злу, у мржњи и пакости препознају Господа Исуса Христа као Сина Божјег и сина људског, као Онога Који је дошао да спаси људе и ослобађа Господ најљубазније своје створење – човјека, а ђаволе одводи у свиње. И чули смо како оне свиње утекоше са стрмени у море и утопише се, а онда дођоше људи оног краја, изиђоше Му у сретање и молише Га да оде из њиховог мјеста. Ови људи, као већина нас, брину зато што је пропао њихов добитак, зато што су се свиње утопиле, дакле, страхом људским, не страхом од Бога и страхом по Богу, него грчем људским, моле Господа да иде из њиховог краја“, бесједио је протојереј Велимир Јововић, поучавајући да је Спаситељ Исус Христос одлучио да дође с Неба на земљу зато што зло постоји релано на земљи, човјек се борио са злом, али је све више западао у јаму изато је Господ дошао да се присаједини, да узме тијело људско, да помогне нама људима и као што је помагао у оно вријеме, прије двије хиљаде година, тако помаже и дан данас.

Храмовна слава цркве Пресвете Богородице Тројеручице

Надлежни парох је најавио да ће се на мјесту, гдје је започета градња цркве Пресвете Богородице Тројеручице у Кличеву, ускоро направити црква-брвнара и позвао вјерни народ да помогну у предстојећим радовима: изливању темеља и подизању звоника, те планираном уређењу парка и малог спортског терена у дворишту будуће богомоље, како би то мјесто оживјело и постало сабиралиште и ново излетиште града Никшића.

Вјерници су, у великом броју, приступили Светом причешћу, аблагосиљан је и преломљен славски колач и жито.

Народ је, по одслуженој светој служби Божјој, приступио поклоњењу и цјеливању иконе Пресвете Богородице Тројеручице, која је копија оригиналне иконе и дар благослов манастира Хиландара.

Храмовна слава цркве Пресвете Богородице Тројеручице

Сабрање је настављено је уз братску трпезу љубави.

На празник Иконе Пресвете Богородице Тројеручице, у понедјељак 25. јула 2016, света Литургија, пред Ликом Мајке Божје Тројеручице служена је у храму Светог Јована Крститеља у Страшевини.