Епископ Јоаникије служио Литургију у мјесту Борак у Бањанима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у Недјељу 5. по Духовима, 24. јула 2016, Свету Архијерејску Литургију у храму Светог архангела Михаила у мјесту Борак у бањанско-рудинској парохији.

Епископ Јоаникије служио Литургију у мјесту Борак у Бањанима

Преосвећеном Епископу у служењу свете службе Божије, на дан када наша Црква празнује Свету великомученицу Ефимију и Блажену Олгу, саслуживали су: јереј Остоја Кнежевић, старјешина никшићког Саборног храма и јереј Раденко Копривица, парох бањанско-рудински.

У празничном сабрању учествовао је вјерни народ мјеста Борак, а молитвено заједништво употпунило је присуство групе вјерника, монаха и свештеника из Камчатке у Русији.

Епископ Јоаникије служио Литургију у мјесту Борак у Бањанима

Ријечима архипастирске бесједе обратио се Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, који је рекао да је Црква Божја заједница са Богом живим, истинитим, заједница са светима, са ближњима својим, браћом и сестрама у Христу Исусу Господу нашем. Када се сабирамо на светој служби Божјој, било да је то у малом мјесту или многољудном граду, у некој црквици иливеликом храму, иста је, према ријечима Владике Јоаникије, служба Божја, јер тамо гдје је православни олтар тамо је светиња, тамо је Црква Божја.

„Ево, данас,у овом малом храму, сабрали смо се напозив свештеника и наших домаћина, у мјесту Борак, малом али славном мјесту, да се у овај недјељни, свечани дан помолимо Богу. За ово мјесто знам од мог дјетињства и осјећам се почаствованим што сам данас овдје у овој светињи, гдје су многи крштени, вјенчани, опојани, гдје су се ваши преци причешћивали Светим тајнама Христовим и Богу завјетовали за добра дјела. Овај храм је окружен гробовима славних личности из наше историје, из прошлости овог краја. Овдје почива и мој прађед Новица са неколико његових синоваи на овој светој служби осјећамо заједништво са прецима нашим и са нама, онима који су дошли на ову свету службу, са онима који нијесу и са онима који ће доћи.

Епископ Јоаникије служио Литургију у мјесту Борак у Бањанима

Јер Бог обухвата прошлост и садашњост и будућност, а ми се сабирамо у име Божје, сабирамо се око светиње и том светињом освећују се наша срца и наше мисли. Та светиња треба да обухвати цио наш живот и да се преточи у добра дјела. Ако се приближавамо Богу, а Бог је извор љубави онда и међу нама треба да буде што више љубави, да наша срца буду отворена, прије свега, за Бога Који је љубав, а, ако тако буде, онда ће наша срца бити отворена и за ближње и за даљње, за сваког човјека, за све и свја“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Владика је заблагодарио сабраном народу и надлежном пароху о. Раденку Копривици на бризи за овај свети храми другим светим храмовима у Бањанима и у Рудинама, поручивши да свима буде на здравље и спасење молитва и Свето Причешће.