Црква у Бајовом Пољу ће ускоро заблистати у пуној Божанској љепоти

Приводе се крају радови на изградњи цркве Светог Јована Крститеља у Бајовом Пољу у Пиви, коју, у славу свог небеског заштитника, са вјерним народом и људима добре воље, подижу братства Јововићи и Јовићевићи.

Црква у Бајовом Пољу ће ускоро заблистати у пуној Божанској љепоти

Већина житеља овог прекрасног пивског села живи у расијању и сретајући се у родном крају родила се идеја о подизању цркве која би их окупљала, зближавала и упознавала. Оформљен је Одбор за изградњу храма, чији рад је благословио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије и 2010. почели су радови. Земљиште за прву богомољу у Бајовом Пољу,које носи име по знаменитом хајдучком харамбаши Бају Пивљанину, Цркви су поклонили Панто и Мишко Јовићевић и Микоња Јововић.

Црква у Бајовом Пољу ће ускоро заблистати у пуној Божанској љепоти

Великим ангажовањем Одбора за изградњу храма братственици су успјели да нађу бројне приложнике и прикупе средства, а у кратком временском периоду од освећења темеља2012. године црква је подигнута и радови се, ових дана, приводе крају.

Према ријечима људи из Одбора, благочестиву тежњу братственика Јововића и Јовићевића да изградње дом Божји препознали су многи људи добре воље, који су помогли прилажући новчана средства, у материјалу, својим рад и на друге начине.

Црква у Бајовом Пољу ће ускоро заблистати у пуној Божанској љепоти

"У сусрет нам је изашла Митрополија и манастир Острогод којих смо добили драгоцјене савјете, а нашој цркви поклонили су и звоно, камен за облагање звоника, улазних врата, за цокло и украсних лајсни око цркве.Крст и розету је урадио Владо Аџић, каменорезац из Никшића и тај свој рад он је приложио храму. Мозаик Светог Јована Крститеља изнад улазних врата ради умјетничка академија из Београда. Значајну помоћ добили смо и од више приватних фирми и институција, као што су: Еуробраво,Баст, општина Плужине, регионални водовод Будва, 7. август, Кипс, ПТТ инжењеринг Подгорица. Стручним савјетима од велике помоћи су нам били Војин и Јоко Благојевић.“

Црква у Бајовом Пољу ће ускоро заблистати у пуној Божанској љепоти

"Иконостас је дјело Мајана Дубљевића и Недељка Вулића, а иконе је осликаоГрузијац Нугзар Каладзе, иконописац при Митрополији црногорско-приморској. Проскомидију и Часну трпезу урадио је "Шишковић мермер“ из Даниловграда, који су такође приложили дио средстава“, наводеВидоје Јововић, предсједник и Тома Јововић, члан Одбора за изградњу храма.

Црква у Бајовом Пољу ће ускоро заблистати у пуној Божанској љепоти

Одбор ових дана организује завршне радови на уређењу цркве и порте, те набавци потребног мобилијара како би храм припремили за освећење, које ће, надају се, бити у септембру ове године.

Ово дјело за њих је, истичу, од посебног значаја како са духовног аспекта, тако и из чињенице да село одумире.

Црква у Бајовом Пољу ће ускоро заблистати у пуној Божанској љепоти

"Наша жеља је да ова црква буде мјесто окупљања гдје ћемо се, барем, једапут годишње сабирати и посјетити гробове наших предака. Дан саборовања братстава Јововића и Јовићевића је 7. јул – Ивањдан,празник рођења Светог Јована Крститеља“, кажу чланови Одбора.

Одбор за изградњу цркве Светог Јована Крститеља у Бајовом Пољу позива људе добре воље да, према својим могућностима и људском саосјећајношћу, дају прилог за завршетак радова на изградњи ове светиње.

Црква у Бајовом Пољу ће ускоро заблистати у пуној Божанској љепоти

Уплате се могу извршити на рачун Српске Православне Општине Плужине који је отворен код Црногорске Комерцијалне банке а.д. Подгорица са назнаком за изградњу цркве Светог Јована Крститеља у Бајовом Пољу. Жиро рачун је: 510000000003188236, а девизни: 2339011-02460661.