Сабор Светог Архангела Гаврила у Ђурђевим Ступовима

На празник Сабора Светог Архангела Гаврила, у недјељу 26. јула 2015. године, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Сабора Светог Архангела Гаврила у Ђурђевим Ступовима

Саслуживало је свештенство и монаштво Епархије будимљанско-никшићке, а молитвеном сабрању присуствовао је велики број вјерника.

Сабора Светог Архангела Гаврила у Ђурђевим Ступовима

У току Свете Архијерејске Литургије Преосвећени Епископ рукоположио је у чин ђакона Бојана Радуновића, апсолвента Богословског факултета Светог Василија Острошког у Фочи.

Сабора Светог Архангела Гаврила у Ђурђевим Ступовима

Словом литургијске бесједе сабранима се обратио Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Сабора Светог Архангела Гаврила у Ђурђевим Ступовима

Прослављајући на овај свети дан Светог Архангела Гаврила, другог међу архангелима, оног Архангела који је, у домостроју спасења, назначен да благовијести, објављује, поучава и показује, Његово Преосвештенство је подсјетио да је Свети арханђел Гаврило донио благу вијест Пресветој Дјеви Богородици, јавио јој вољу Божју да ће Она Духом Светим зачети и родити сина Спаситеља свијета.И управо је та доступност благе вијести коју је донио Свети арханђел Гаврило са Неба Пресветој Дјеви Богородици, казао је Владика Јоаникије, оно по чему се разликује хришћанско вјеровање и хришћанско прослављање анђела Божјиход осталих религија.

Сабора Светог Архангела Гаврила у Ђурђевим Ступовима

„Та вијест је била са Неба, од Бога и још јој је открио шта ће се догодити, не како ће се догодити, јер остаје сакривено како је сишао Дух Свети и како је Пресвета Дјева Богородица зачела силом Духа Светог. То је тајна над тајнама, али је арханђелу било откривено и заповијеђено оно што је јавио Пресветој Богородици, рекавши јој, када се Она питала како ће то бити, Дух Свети доћи ће на тебе и сила Свевишњег осјениће те. У том тренутку је Пресвету Дјеву Богородицу осјенио Дух Свети и Она је рекла: Ево слушкиње Господње и запјевала химну Господу „Велича душа моја Господа“, коју пјевамо на свакој јутарњој служби“.

Сабора Светог Архангела Гаврила у Ђурђевим Ступовима

„Ово данас посебно помињемо, драга браћо и сестре, пошто прослављамо Сабор Светог архангела Гаврила и осталих Небеских сила бестјелесних, велики сабор на Небу, онај сабор који је видио Свети пророк Исаија у чудесном виђењу и записао да анђели на Небесима прослављају Бога са оном истом химном којом Га и ми прослављамо на светој служби Божјој„Свет је Господ Саваот и пуно је Небо и земља славе Његове“, рекао је Преосвећени Епископ.

Сабора Светог Архангела Гаврила у Ђурђевим Ступовима

Владика је додао да су служба анђела на Небесима и наша служба коју обављамоу цркви, прожете силом Духа Светог и у много чему имају сличности, јер саслужујемо анђелима Божјим на светој служби и они нама.

Сабора Светог Архангела Гаврила у Ђурђевим Ступовима

„Свети Јован Златоусти каже да је хришћанском свештенику дата већа част у служби пред престолом Божјим неголи анђелу, јер свештеник има ту благодат да призива Духа Светог на дарове који се предлажу и да призивањем свештеничким Духа Светог, ови дарови хљеб и вино које приносимо, постају Свете Тајне Христове, претварају се у тијело и крв Христову“.

Сабора Светог Архангела Гаврила у Ђурђевим Ступовима

„Данас смо овдје, драга браћо и сестре, имали призивање Духа Светог на новог ђакона Цркве Божје. Ђакон нема ту благодат да врши службу Божју сам, али се укључује ради помоћи свештенику и, саслужујући свештенику у много чему, изображава анђелску службу, зато се често каже да је служба ђакона у Цркви подобна анђелској служби. Веома лијепа, важна и узвишена служба. Ђакон повезује олтар и храм, свештенство и народ, стално улази и излази, стално подстиче народ, „Опет и опет у миру Господу се помолимо“.

Сабора Светог Архангела Гаврила у Ђурђевим Ступовима

„Наш нови ђакон, нови ђакон Цркве Божје у васељени је Бојан Радуновић, интелигентан, добар и честит момак, свршио је лијепе школе, учи и даље.Мораће, да би био добар ђакон и свештеник, много да се потруди, јер без труда не може да се напредује, без труда, без зноја и без крви. Истина је Божија коју су Свети Оци давно рекли, Пролиј крв, прими духа, а то значи пострадај за Христа мученички, потруди се до својих граница. Тако се напредује, другачије не може, другачије се дријема и спава, а то што важи за свештенике и за владике, важи и за хришћане.Треба, дакле, да се молимо Богу, да се трудимо, да чинимо добро у овом свијету и да се не лијенимо“.

Сабора Светог Архангела Гаврила у Ђурђевим Ступовима

„Нека да Бог да помоћу Божијом, силом Божијом и својим трудом Бојан лијепо служи ђаконску службу, и дај Боже да се удостоји свештеничкога чина, да буде достојан пред Престолом Божијим и нашем народу по вољи“, поручио је на крају своје бесједе Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.