Петровдан у Никшићу

Празник Светих првоврховних апостола Петра и Павла, слава храма у старом градском гробљу у Никшићу, прослављен је литургијским сабрањем.

Петровдан у Никшићу

Литургију су служили јереј Слободан Јокић архијерејски намјесник никшићки и јереј Данило Зиројевић, старјешина храма Светих апостола Петра и Павла.

Петровдан у Никшићу

Светој служби Божјој је, у великом броју, присуствовао вјерни народ Никшића. Молитвено сабрање на велики празник Свете Цркве Православне и славу древне светиње честитао је свештеник Слободан Јокић.

Петровдан у Никшићу

"Опет нас је, драга браћо и сестре, окупила ова црква, која је темељ свим црквама овог краја да прослављамо име Божје, као што се име Божје у њој увијек прослављало и, ако Бог да, прослављаће се. Данас славимо првоврховне апостоле Петра и Павла, два човјека потпуно различитих природа, образовања и занимања, различита у свему осим у једном, оном најбитнијем. Оно што их сједињује и чини да су једно јесте Христос и вјера у Христа Господа. На различит начин су и дошли до вјере, један рибар, прост и обичан човјек, чим је чуо ријеч Божју кренуо је за Њим, оставио све и постао камен на коме ће Господ сазидати Цркву своју“.

Петровдан у Никшићу

"Други интелектуалац, човјек који је кроз књиге и списе тражио Бога. Он је чак гонио хришћане, тражио и нашао опет Онога Који му се јавио на путу за Дамаск када га је питао: Ко си ти Господе? Ја сам Онај кога гониш. Тај апостол Павле, велики проповједник свих народа, који је, дакле, гонио Христа и Његове ученике, онај кога су се ученици Христови бојали, постаде сасуд изабрани. Каква чудесна прича и какви чудесни животи! Кроз ова два човјека спознајемо сву драму, наше трагање до најдубљих тајни и до најскривенијих одаја људске душе и људског срца. Петар – камен, али ипак човјек, па се по слабости људској одрекну Господа кад га је било страх, а Господ, као Господ, чека да кад паднемо устанемо и вратимо Му се. Иако је Петар пао, иако је Павле био пао, Господ, пун љубави, чека човјека и стражи, раширених руку да му се вратимо“.

Петровдан у Никшићу

"Кроз ову двојицу апостола, драга браћо и сестре, можемо сагледати све нас данас овдје сабране, драму нашег живота, наше устајање и падање, а оно што и њих и нас сабира око Цркве јесте оно што никада неће нестати – то је Бог. Бог нам је свима дао прилику да изнова, опет и опет устанемо и кренемо за Њим. Немојмо да будемо на крај срца, него да будемо, као што је широк наш Господ. Будимо пуни љубави према свакоме, велика и тешка заповијест, али спасоносна“, поручио је свештеник Јокић.

Петровдан у Никшићу

Храмова слава цркве Светих апостола Петра и Павла прослављена је резањем славског колача. Свештенство је са сабраним народом освештало славске колаче свечара који Свете првоврховне апостоле прослављају као своје духовне заштитнике.