Литургијско сабрање у Ђурђевим Ступовима

У Недјељу 6. по Духовима, на празник Преподобног Тома Малеина и Свете мученице Недјеље, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Саслуживало је свештенство архијерејског намјесништва беранско-андријевичког и монаштво манастираЂурђеви Ступови.

У катедралном манастиру Епархије будимљанско-никшићке сабрао се велики број вјерника, којима се ријечима архипастирске поуке обратио Преосвећени Епископ Јоаникије. Он се осврнуо на причу из Светог Јеванђеља о оном тешком болеснику којег су на носилима донијели пред Господа Исуса Христа да би га Он исцијелио.

Литургијско сабрање у Ђурђевим Ступовима

"Господ рече узетоме: „"Синко, опраштају ти се, опраштају ти се гријеси“, а они који још не бјеху повјеровали у Христа зачудили су се, јер ко је тај који може да опрашта гријехе, осим једног Бога. Свакако, може бити да има оних који могу опростити гријех, али да очисти од гријеха то припада само Богу, само Бог има силу да очисти гријех, да душу исцијели и ослободи је од тог тешког ропства. То је невидљиво ропство на које људи не обраћају много пажњу, али, оно је веома тешко“.

"Видјевши сумње и приговоре код појединих, а да би показао Своју силу на дјелу, јер је зато и дошао у овај свијет да нас силом Свог Божанства искупи, спасе и приведе Богу и Оцу, као оваплоћени богочовјек, као Син Божји, као син човјечији, Господ онима који сумњају каже: "Шта је лакше, рећи узетоме устани, узми одар свој и ходи или рећи, опраштају се гријеси? И рече му тако и овај узети одмах устаде и сви се задивише, јер су видјели својим очима и многи од невјерујућих постадоше вјерни и прославише Бога Који је дао такву власт човјеку“, казао је Владика Јоаникије.

Литургијско сабрање у Ђурђевим Ступовима

То чудо које је учинио Господ - да опрашта гријехе и отпушта гријехе из душе човјекове, било је невидљиво за људске очи, али за оне који имају вјере то, свакако, није било невидљиво. Духовне очи, очи вјере, према ријечима Његовог Преосвештенства, виде праву истину; прави вид има само онај ко има вид вјере, а онај који вјере још нема, он има само тјелесне очи које му служе за обичне потребе.

"Овдје се, драга браћо и сестре, крије једна велика тајна – то је власт која припада само Богу, али ту власт Господ додјељује и Својим вјерним слугама. Има ли неке везе између оног што је Господ учинио, између опроштења грјехова оном узетом и његовог устајања? Има и те како. Господ даје тјелесно избављење, исцјељење видећи нечије покајање, смирење, трпљење. Он опрашта гријехе, а онда, исцијеливши душу исцјељује и тијело. Овај тешки болесник је прво устао духовно, па је онда, по заповјести Божјој, устао и тјелесно, показало се да то има дубоке везе. Важније је било оно прво, јер, може се догодити да је неко болестан, да је у тјелесним немоћима, али да је духовно силан, да је духовно много јачи од оних који су тјелесно здрави и његово дјело је много веће, а таквих примјера имамо безброј“.

Литургијско сабрање у Ђурђевим Ступовима

"Треба да схватимо само оно што је најважније, да добијемо духовну слободу, а то је слобода од гријеха, јер се у тој слободи од гријеха крије много тога важног за нас. И зато, драга браћо и сестре, треба да се Богу молимо, да се кајемо, да се трудимо, да се увијек исправљамо, поправљамо. Човјек може духовно да напредује док је жив, до његовог последњег издисаја и то је оно на шта треба да обратимо пажњу. Ако читамо Свето Јеванђеље како ваља и ако га разумијевамо онда ћемо лако схватити и научити се ономе шта нам треба чинити“, поручио је сабранима Преосвећени Епископ Јоаникије.

Владика је говорио и о празнику Свете мученице Недјеље, која је пострадала за Христа неколико година прије Светог великомученика Георгија, свог брата по мучеништву. Поштовање Свете Недјеље у нашем народу је веома распрострањено, нарочито на приморју.

Литургијско сабрање у Ђурђевим Ступовима

"Када народ каже: Помози Боже и Света Недјељо, врло често људи мисле да помогне Бог и недјељни дан. Може и тако да се разумије, Бог ће помоћи кад се људи тако моле и тако мисле, јер је недјеља дан васкрсења. Господ ће, дакле, и ту молитву да прими, јер се тиме показује поштовање према дану васкрсења Христовог, међутим, то би, ипак, значило нешто друго - Помози Боже и Света великомученице Недјељо“.

"Имамо дивну цркву Свете Недјеље на приморју, данас је тамо велики сабор. Имамо у Далмацији славну цркву мученицу, која је много пута страдала, а страдала је и у овом последњем сукобу у Далмацији, али се надам да је већ обновљена. На хиљаде Далматинаца скупљало се тамо, још у вријеме комунизма. Та црква је обновљена послије многих разарања и у времену комунизма био је велики сабор у православној Далмацији. Ни у ово вријеме тај сабор, хвала Богу, није престао“, казао је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Литургијско сабрање у Ђурђевим Ступовима

Владика је, овом приликом, позвао вјерни народ беранског краја да у што већем броју и како доликује дочекају Његову Светост Патријарха српског Г. Иринеја, који ће у недјељу 27. јула 2014., у послијеподневним часовима, приспјети у сједиште Епископије будимљанско-никшићке, древну светињу манастир Ђурђеви Ступови.

Његова Светост Патријарх Иринеј ће са више Епископа Српске Цркве, бројним свештенством и свештеномонаштвом у понедјељак 28.јула 2014., служити Свету Архијерејску Литургију у храму на Велици, подигнутом у спомен на Свете мученике Кирика и Јулиту и Свете мученике Величке. Овим молитвеним сабрањем ће, између осталог, бити обиљежено 70 година од страдања недужног народа у Велици, оних 428 пострадалих житеља, међу којима је било око 110 дјеце, који су 29.јула 1944., на најсвирепији начин убијени од стране злогласних фашистичких “Скендербег“ и “Принц Еуген“ дивизија.