Савиндан прослављен широм Епархије будимљанско-никшићке

Широм Епархије будимљанско-никшићке празник Светог Саве прослављен је, у суботу 27. Јануара 2018, литургијским сабрањима у свим парохијским храмовима и манастирима, а одржане су дјечије свечаности и духовне академије, посвећене Првом Српском Ахиепископу и српском светитељу Светом Сави.

Савиндан прослављен широм Епархије будимљанско-никшићке

Празник Светог Саве прослављен је свечано и молитвено у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, гдје је свету Литургију служило свештенство архијерејског намјесништва никшићког. Бесједом се сабраним вјерницима обратио свештеник Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки након чега је одржана дјечија светосавска академија.

Савиндан прослављен широм Епархије будимљанско-никшићке

Пригодан програм, у славу Светог Саве, припремио је и извео подмладак хора Преподобне мати Ангелине из Никшића. Дјеца су читала житије Светог Оца нашег Саве, родоначелника српског народа, српског принца, монаха, игумана манастира Студеница, књижевника, дипломате, просветитеља, који је најзаслужнији за ширење православља и српског писма у нашем народу. Малишани су подсјетили и на духовне поуке Светог Саве, рецитовали су и пјевали познате дјечје пјесме о Светитељу, а на крају програма придружила су им се и дјеца из публике, пјевајући заједно под сводом никшићке Саборне цркве, Светосавску химну.

Савиндан прослављен широм Епархије будимљанско-никшићке

На празник Светог Саве, у суботу 27. јануара 2018, света Литургија је служена и у храму Светог Јевстатија Српског у Трепчи код Берана. У празничном богослужењу молитвено је учествовао велики број дјеце са родитељима и учитељима, а многи су се и причестили. Црквени одбор је припремио шездесетак светосавских пакетића, који су подијељени послије Литургије.

Радосно и свечано празник Светог Саве, Првог Архиепископа Српског прослављен је у манастиру Брезојевица код Плава. Послије свете Литургије, јеромонах Георгије, игуман Манастира честитао је велики празник наше Цркве сабраној дјеци и народу, а потом је одржан пригодан програм, посвећен родоначелнику српског народа и утемељитељу Српске Цркве – Светитељу Сави. Учестовали су полазници вјеронауке при овом манастиру: Марија и Јованка Симовић, Анђелина Лазовић, Андрија Раденовић, Петар и Нађа Бојовић.

Савиндан прослављен широм Епархије будимљанско-никшићке

Светосавска Литургија служена је и у храму Светог Јована у Сутивану. Мали Светосавци и полазници вјеронауке уприличили су Светосавску приредбу на радост свештеника, родитеља и вјерног народа. Надлежни парох свештеник Милан Станишић даривао их је симболичним пакетићима.

Савиндан прослављен широм Епархије будимљанско-никшићке

У славу и част Светог Саве, у цркви Зачећа Светог Јована у Страшевини код Никшића, служена је Литургија, а потом благосиљан и преломљен славски колач. Литургији је присуствовао бројни вјерни народ, а дјеца са вјеронауке обрадовала су све присутне светосавском приредбом, која је завршена саборним пјевањем: Ускликнимо с љубављу Светитељу Сави.