Молебан за ново 2018. љето милости Господње

У манастиру Ђурђеви Ступови, у поноћ 13/14. јануара 2018, свештенство беранског намјесништва и монаштво катедралног манастира наше Епархије, служили су молебан за православну нову 2018. годину.

Молебан за ново 2018. љето милости Господње

Молебану је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, који се обратио сабраним вјерницима. Он је казао да је Господ Исус Христос својим рођењем осмислио наш живот, ушао у историју, сјединио се са нама, постао као један нас, примио наше радости и патње и свему што чинимо у овом животу, у име Божје, даје замаха, смисла и пуноћу. Зато је Његовим рођењем све ново.

„Подмладио се наш живот, подмладило се наше биће, обновило се заједништво, обновило се вријеме, вријеме заузело правац ка Царству небеском, сјединило се небо и земља. Царство небеско кроз Христа је сишло овдје на земљу да бисмо се ми њему приопштавали, да бисмо постајали чланови вјечног и непролазног Царства Христовог. Зато смо добили смјелост кроз Господа да се обраћамо Оцу нашем небеском. Он нас је усиновио Богу Оцу Коме се обраћамо узвишеном молитвом: Оче наш Који си на небесима“, рекао је Епископ будимљанско-никшићки.
Додао је да Господ Исус Христос наше молитве приноси Богу Оцу Духом Светим, зато имамо слободу да се обраћамо Богу. Његова заповијест је да Му се обраћамо, свакодневно, молећи оно што је најпотребније за спасење наше душе.

Молебан за ново 2018. љето милости Господње

„Када се молимо Богу прво му благодаримо на Његовим даровима, за то што нас је послао у овај живот, што је све премудро устројио и уредио, да у овом свијету гледамо свјетлост дана Божјег и да се радујемо Његовој творевини, да се радујемо Његовим милостима, да се радујемо једни другима. Треба благодарити Богу, али, треба од Њега молити и тражити оно што нам је потребно, прије свега, спасење душе, опроштај наших грехова, да наша савјест увијек буде чиста, а када је чиста онда је и мирна, а када је мирна онда она даје снагу души и нашим рукама да чине добра дјела“.

„То су дјела којима се потврђује љубав према Богу, према Цркви, према ближњима. Треба од Бога тражити милост да нас Он надахне да чинимо дјела која су достојна Њега, Његове Цркве и човјека“, нагласио је Владика Јоаникије.

Молебан за ново 2018. љето милости Господње

Владика је рекао да са таквим мислима остављамо претходну годину, благодарећи Богу на свему, славећи рођење Христово којим је ушао у овај свијет.

„Данас започињемо нову годину са Обрезањем Христовим, када је Господ Исус Христос као осмодневно новорођенче мушко био обрезан, када је добио спасоносно име Исус, када је кроз Његово име свако име човјека, овдје на земљи, добило свој смисао, своју пуноћу, снагу, свјетлост, вјечност и када се наслађујемо новинама које је Господ донио у овај свијет“.
„Са таквим мислима, таквим жељама, таквима молитвама и благодарењима улазимо у нову годину, молећи Господа да нам увијек буде на помоћи, ослањајући се на Сина Његовог, када узносимо топле молитве Богу, утемељени у светој вјери православној, увијек се клањајући Пресветој Живоносној Тројици Оцу и Сину и Светом Духу, призивајући Бога Живог и Пресвету Богородицу, анђеле Божје и светитеље Божје, осјећајући сву заштиту, помоћ од Бога и од Неба“, казао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Молебан за ново 2018. љето милости Господње

„Нека би се милост Божја излила на све вас, на све оне који се клањају Богу у чистој, светој вјери православној. Нека Бог својом милошћу обаспе овај свијет, нек опрости гријехе, нека нас једне са другима измири и нека нас води путем спасења. Нека буде срећна и благословена нова година милости Господње“ поручио је на крају свог архипастирског слова Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.