Налагање бадњака у Бијелом пољу испред цркве Светих апостола Петра и Павла

„Да млади се жене, формирају породице и рађају дјецу" - поручио владика.

Налагање бадњака у Бијелом пољу испред цркве Светих апостола Петра и Павла

Величанствено, као и сваке године Бадње вече прослављено је испред цркве Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу. Након што је његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки господин Јоаникије освештао и благосиљао бадњаке пламен се дигао високо према небу а десетоминутни ватромет разгалио срца и душе векликог броја вјерника који су полагали бадњаке.

Налагање бадњака у Бијелом пољу испред цркве Светих апостола Петра и Павла

Владика је у својој бесједи казао да је рођење Христово чудесни моменат у историји рода хришћанскога и у трајању планете земље и свих свјетова.

„У свему се Бог изједначио са нама људима, узео наше сиромаштво да би нас обогатио, наше понижење да би нас узвисио, нашу палост, да би нам вратио првобитно достојанство, нашу биједу, да би нас превео у свом вјечном царству.“

Он је казао да нам за ову радост и овај празник треба да се саберемо и да у име Рождества Христовога наложимо бадњаке и простремо сламу и да се радујемо његовом рођењу.

Налагање бадњака у Бијелом пољу испред цркве Светих апостола Петра и Павла

„То је она радост која је неупоредива и неизрецива, она радост која обнавља нашу природу, исцјељује наше немоћи, враћа нас самима себи, једни другима, враћа нас у наручје Божје и обнавља заједништво. И зато заједно са анђелима небеским пјевамо узвишену пјесму која одјекује и небом и земљом. Нека радост ове пјесме и љубави Божје доприје до сваког срца и дома. Нарочито да утјеши, охрабри сиромашне, тужне, немоћне, болесне јер њима највише треба утјеха Христова“, казао је Епископ.

Он је додао да рођење Христово даје смисао рађању људи на земљи, умножавању породица, јачању домова. Зато што смо се овдје сабрали, треба да добро се присјетимо Божје заповијести која каже - „рађајте се, множите се и волите се и напуните земљу".

Налагање бадњака у Бијелом пољу испред цркве Светих апостола Петра и Павла

-То је Божја заповијест којој треба да се вратимо, а коју смо у ово вријеме релативизовали, удаљили се од ње. Па да се млади момци и ђевојке на вријеме жене и удају. Да буду одговорни и формирају породице, да ђецу рађају. И на тај начин љубав своју утврђују и домове окрепљују. Да оснаже своје домове и породице. Рађањем ће се оснажити и породица и народ који посустаје, зато што се удаљио од Божије заповијести и од божије љубави - поручио је Јоаникије.

Пожелио је да љубав божија обухвати свако срце љубављу, топлотом, правдом и истином. Нека божанска љубав, истина и правда се излију у наша срца. Да љубимо једни друге. Да Бога љубимо и ближње своје да волимо. Славу рођењу Христовоме. Свима срећан празник. Нека радост божја излије на сву земљу, све породице и све вас. Амин Божји дај. Мир Божји Христос се роди - закључио је своју бесједу владика.

Владика Јоаникије је претходно у Мојковцу освештао бадњаке пред Саборном црквом Рођења Христовог.