Светитељ апостолског кова и духа

У Саборном храму Светог Василија Острошког, у присуству великог броја вјерног народа, у четвртак 29. јануара, одржана је духовна академија у славу Светог Саве, првог архиепископа и просветитеља српског.

Светитељ апостолског кова и духа

Духовно славље поводом празника Светог Оца нашег Саве благословио је и одржао свечано слово Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Светитељ апостолског кова и духа

Владика се у својој бесједи осврнуо на знамениту породицу владара Стефана Немање и односима који су владали између ових светих родитеља и синова им Вукана, Стефана Првовјенчаног краља и најмлађег Растка. О значају односа оца и сина, сина који је у духовном погледу постао отац својим родитељима доста се говорило у нашем народу, али се, према ријечима Преосвећеног Епископа, није истицао значај братске слоге између Саве и Стефана Првовјенчаног.

Светитељ апостолског кова и духа

"Није довољно истакнуто колико је била значајна слога између Светог Саве и његових стричева, браће од стричева, а ми смо дужни да то истакнемо пошто је ктитор нашег престоног манастира Ђурђеви Ступови Савин брат од стрица жупан Првослав, онај жупан Првослав, чији је отац Тихомир био у завађи са Стефаном Немањом на исти начин, као што је био у завађи Вукан са Стефаном Првовјенчаним“.

Светитељ апостолског кова и духа

"Увјерен сам да је Свети Сава, коначно, изгладио непријатељство између Тихомировог и Немањиног потомства, а знамо сви, лијепо је посвједочено, како је Свети Сава измирио завађену браћу Вукана и Стефана над моштима свог светог оца у Студеници. Био је то чудесан, величанствен и поучан догађај, не само за њих него и за нас данас“.

Светитељ апостолског кова и духа

"Такав мир могу да успостављају само свети људи који од Бога имају дар да разагнају валове мржње, таму неспоразума, демонску таму која се наткрили и заслијепи људе. Само људи Божји могу такав мир да донесу“, казао је Његово Преосвештенство.

Светитељ апостолског кова и духа

Светородна, благочестива и веома динамична породица Стефана Немање, у којој понегдје било и озбиљних сукоба, сва је, према ријечима Владике Јоаникија, била устремљена према вишим циљевима.

Светитељ апостолског кова и духа

"Светог Стефана Немању видимо као српског Аврама који се устремио да своју душу принесе Богу на дар, да своју породицу, свој народ, своје отачество приведе Христу Господу и да му дарује духовну слободу у Христу, што му је Бог све и испунио. Услишио је Бог и у молитви, њега и његову свету супругу Ану, кад су се молили Богу да добију још једно мушко чедо, пошто су већ одмицали годинама и Бог им је дао најмлађег Растка као дар, који није био дар само тој породици него цијелом српском народу, али не само српском народу, него и цијелој православној васељени, а слободно можемо рећи и шире“.

Светитељ апостолског кова и духа

"И други народи, муслимани, католици, који нису православне вјере, углавном, сви који су се упознали са личношћу и дјелом Светог Саве задивили су се његовим врлинама, његовом личношћу, његовим способностима и надасве његовој светости. Треба увијек да истакнемо да је Свети Сава, прије свега, васељенски светитељ, светитељ апостолског кова и духа, апостолских размјера који је своју душу, своје срце и све своје таленте принио Богу на дар и Бог је, видјећи његову љубав, његову ревност ниспослао с Неба Своју милост, Своју благодат, Своју силу и Своју свјетлост на њега и даровао му снаге и силе да твори дјела од далекосежног значаја“, бесједио је Владика будимљанско-никшићки.

Светитељ апостолског кова и духа

Биографи Светог Саве, описујући његов живот и подвиге на Светој Гори Атонској, гдје се замонашио, а подвизавао у манастиру Пантелејмону и дуже вријеме у Ватопеду, описујући, дакле, његову жељу за пустињачким, аскетским, молитвеним животом, кажу на једном мјесту „Имаше страдања Христова исписана на срцу своме“.

Светитељ апостолског кова и духа

"Тешко је објаснити шта то значи, више, на неки начин, предосјећамо по звучности тих ријечи, али, најкраће речено, то би значило да је Свети Сава дубоко понирао у Божанске тајне, у тајне Божанског домостроја спасења, која врхуне у Христовим страдањима, у Христовој смрти и васкрсењу. Када се говори о страдањима Христовим, о крсту Христовом увијек је ту, с друге стране, као лице и наличје васкрсење Христово, дакле, цјелокупни домострој спасења који је Господ извршио у овом животу. Свети Сава је својим духом, умом и срцем доживљавао – и видимо да је имао дубоки, мало би било рећи, религиозни доживљај, дубоки доживљај Тајне Христове, дубоки доживљај Христа. Он је Христа Господа у свом срцу настанио“, казао је, између осталог, Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.

Светитељ апостолског кова и духа

У умјетничком дијелу програма Светосавске академије у Никшићу, коју традиционално организују Црквена општина Никшић и Голијски сабор културе, учествовали су: хорови Светог новомученика Станка и Преподобне мати Ангелине, етно група "Захумље“ из Требиња, чланови братства Православне омладине "Светог Василија Острошког“ Драгана Дурутовић и Небојша Касалица, вокални солиста Зоран Џикнић, гуслар Здравко Кнежевић.

Светитељ апостолског кова и духа

Светковини, у име Светог Оца нашег Саве првог архиепископа и просветитеља српског, присуствовао је велики број вјерног народа, представници јавног и културног живота Црне Горе и Републике Српске, поред осталих, Радомир Вучковић, предсједник и Велимир Авдаловић, потпредсједник Српског просветно-културног друштва "Просвета“ Одбора Гацко, те бројно свештенство и свештеномонаштво наше Епархије и Митрополије црногорско-приморске. Благослов древних немањићких светиња на Косову и Метохији, на радост сабраних, донијела је братија манастира Високи Дечани.