Божићни пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Поводом најрадоснијег хришћанског празника, Божића, у сједишту Епархије будимљанско-никшићке, манастиру Ђурђеви Ступови, уприличен је традиционални Божићни пријем.

Божићни пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Пријему, који се традиционално одржава другог дана Божића, на празник Сабора Пресвете Богородице, присуствовале су бројне личости из јавног и привредног живота градова и мјеста из сјеверног дијела наше Епархије: Берана, Бијелог Поља, Андријевице, Мојковца, Плава, Рожаја.

Божићни пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Божићне празнике гостима је честитао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, пожеливши добродошлицу предсједнику општине Беране г.-дину Драгославу Шћекићу и руководству беранске локалне управе, те предсједницима црквених општина, црквених одбора, одбора за изградњу храмова и другим уваженим званицама.

"Добро нам дошли у нашу светињу, Ђурђеве Ступове у ове благе Божићне дане, дане који су, иако хладни, сњеговити, ипак пуни топлине, мира духовног и свјетлости духовне коју нам је донио Богомладенац Христос. Дочекали смо Богомладенца Христа на наш народни, хришћански и традиционални начин, почевши од налагања Бадњака по цијелој нашој Епархији, а, хвала Богу, и у цијелој Црно Гори“, рекао је Преосвећени Епископ.

Христова свјетлост, која је обасјала витлејемску пећину и из ње обасјала цио свијет, додао је Владика Јоаникије, дотакла се и наших срца, наших душа, наших умова, сјединила нас са Богом и једне са другима у заједници љубави, радости вјечне и непролазне.

"Ова радост улази у сваки дом, сваку породицу, у свачије срце људско, дарујући нову снагу и нови полет, обновљење цијелог бића, свих умних и физичких могућности. Богомладенац Христос улива смисао у наш живот, улива оптимизам, наду и зато у тој радости, у том осјећању, заправо, у тој вјери, ми се трудимо да, у славу Божју, чинимо добро у овом животу, да бисмо, у складу са Јеванђељем Божјим, овај кратки, привремени живот искористили да га испунимо добрим дјелима, да нас наше потомство по добру помиње“, казао је Његово Преосвештенство.

Божићни пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Он је искористио прилику да подсјети да се на простору Епархије будимљанско-никшићке обнавља и гради велики број храмова, али, оно што је, према Владикиним ријечима, најважније је да се наш народ духовно обнавља. Символ те обнове у цијелој Епископији, светосавској, будимљанско-никшићкој, истакао је Преосвећени Епископ Г. Јоаникије, јесте Саборни храм Светог Стефана Немање Преподобног Симеона Мироточивог, који се гради у центру Берана.

"Није лако градити Саборни храм, Саборну светињу, јер је та градња квалитетна, скупа, захтјевна, али свакоме треба да буде част да у том светом и богоугодном дјелу учествује. У току прошле године организовали смо, на подручју наше Епископије, прославу великог јубилеја - 900 година од рођења Светог Стефана Немање, који смо обиљежили са много духовних свечаности и једним, могу слободно рећи, монументалним научним скупом о родоначелнику наших владара и династије Немањића. Тај велики научни скуп биће крунисан Зборником научних радова, подобно ономе који је изашао о Ђурђевим Ступовима“.

"Предсједник Црквене општине Беране, књижевник Влајко Ћулафић је припремио "Споменицу“ и све најважније и најљепше, што је написано о Светом Стефану Немањи, сабрано је у том репрезентативном дјелу. Приход од продаје ове Споменице намијењен је за градњу Саборног храма у Беранама“.

„Искористићемо и вечерашњу прилику за то, немојте замјерити, и надам се да ћете овај наш позив подржати, колико ко може, а сав приход биће урачунат као добровољни прилог за Саборни храм Светог Стефана Немање. Најважније је, ипак, да смо се вечерас овдје сабрали, у славу Богомладенца Христа и у славу данашњег великог празника. Још једном да Вам пожелим да Божићна радост укријепи Ваша срца и Ваше душе, да просвијетли све Ваше путеве, да Господ излије Своју богату милост на наше породице, на домове, на дјецу, на омладину, јер свакоме треба милости, благодати и радости са Неба и Свише“, закључио је, на крају свог поздравног слова, Његово Преосвештенство владика Јоаникије.