Литургијско сабрање у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, у недјељу 25. јануара 2015, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Владици је у Светој Литургији саслуживало свештенство беранског намјесништва и монаштво Ђурђевих Ступова, а у молитвеном сабрању учествовао је вјерни народ беранског краја.

Литургијско сабрање у Ђурђевим Ступовима

На светој служби Божјој, уочи Оданија Богојављења, Преосвећени Епископ Јоаникије се, у својој архипастирској бесједи, осврнуо на велики празник којим се Црква Божја молитвено сјећа крштења Христовог, оних чудесних догађања која су везана за Богојављење и свега што се догодило на ријеци Јордану ради нас и ради нашег спасења.

"Тај догађај који је очима људским изгледао сасвим обичан био је божански и спасоносан, од далекосежног, суштинског значаја за спасење цијелог човјечанства, као што каже један од Светих јеванђелиста, биљежећи Христове ријечи „Ко се крсти биће спасен, а ко се не крсти биће осуђен“.

"Свети Јован Крститељ је препознао Христа Који Му долази и поздравио Га ријечима "Гле, јагње Божје“, указујући тиме на Његово крсно распеће, страдање и смрт, на Његову жртву голготску коју ће Господ принијети ради нас и ради нашег спасења. Одмах Га је препознао, а нарочито се увјерио када је својим духовним очима видио Духа Светог да силази на Господа Исуса Христа и свједочи да је Он Спаситељ свијета и када је чуо глас Бога и Оца са Неба "Ово је Син мој љубљени Њега послушајте“, Њега слиједите више него било кога другог“, казао је Његово Преосвештенство.

Тим чином Господ је, према ријечима Владике Јоаникија, устројавао наше спасење, јер се сваки гријех опрашта кроз Свету Тајну крштења.

"Крштење је ново рођење, обновљење човјека, обновљење људске природе, обновљење ума, обновљење срца, обновљење мисли, али да бисмо то стварно доживјели треба, заиста, да живимо црквеним животом, а не да буде као што народ каже "Крсти вука, вук у шуму“, јер, нажалост, многи примају крштење, али запостављају његову светињу, живе као незнабошци и горе од тога. То је људска трагедија. По томе се види колико је човјек склон гријеху, заблуди и пороцима, колико људска савјест може бити окамењена, а душа помрачена, да они који приме светињу потпуно је запоставе“.

Литургијско сабрање у Ђурђевим Ступовима

"Али, хвала Богу, имамо оних истинских, правих примјера које истичемо као примјере за углед које треба слиједити. У сваком времену таквих примјера има, има их и данас, мада нијесу тако чести. И у прошлим генерацијама, временима тешким са много искушења, било је светих који су засијали својим хришћанским врлинама, светошћу и узвишеним свједочењем имена Христовог“.

"Имамо, драга браћо и сестре, пут отворен, пропућен. Имамо перспективу, имамо наду, имамо све што је потребно да бисмо ишли путем хришћанским, јер Господ, Који нас је призвао на овај пут, Он нам непрестано даје сву силу, сву благодат, сву милост, грије нас и подстиче Својом љубављу да бисмо ишли путем Божјим. До нас је хоћемо ли ићи тим путем или нећемо. Бог ту слободу никада неће да наруши“, бесједио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.