Изабран поглавар Православне Цркве Чешких земаља и Словачке

11. јануара у граду Прешеву (Словачка) одржан је вандредни тринаести Помјесни сабор Цркве Чешких Земаља и Словачке.

Изабран поглавар Православне  Цркве Чешких земаља и Словачке

Сабор је потврдио одлуку Светог Синода Православне Цркве Чешких Земаља и Словачке о избору Епископа Годонијског Јоакима Прашког и Чешких земаља.

Затим је сагласно Уставу, Сабор апсолутном већином гласова изабрао за Митрополита Чешких земаља и Словачке архиепископа Прешевског и Словачког Ростислава.

Помјесни сабор Православне Цркве Чешких земаља и Словачке је највиши вјероучитељни, административни и црквено-канонски орган поменуте Цркве.

Архиепископ Прешевски, који је изабран за митрополита Чешких земаља и Словачке Ростислав у свијету Андреј Гот родио се 25 јануара 1978. године у граду Снину у Словачкој. Завршио је православни богословски факултет Прешевског универзитета (2002) године, једно вријеме се усавршавао на Солунском Аристотеловом универзитету .

8 октобра 2012 награђен је чином игумана.

18. новембра 2012 године хиротонисан је на Прешевску катедру.

Извор www.mospat.ru