Богојављенски спуст и пливање за Богојављенским крстом

15. традиционални Богојављенски спуст одржан је у Бијелом Пољу, од Сињавца до манастира Куманице, удаљене 16 километара, гдје је за око 100 учесника са 12 посада из Бијелог Поља, Подгорице, Пријепоља, Шапца и других градова уприличен ручак.

Богојављенски спуст и пливање за Богојављенским крстом

Прије поласка регате и прије погружавања Богојављенског крста, за којим је запливало 13 одважних пливача, воде Лима су освештали протојереј ставрофор Мираш Богавац, протојереј Дарко Пејић и јереј Никола Скопљак. У пригодној бесједи отацДарко је подсјетио на велики празник Богојављења.

"Бог је дошавши на Јордан донио смирење својим погружењем у воду.Он је са свакога човјека, спрао старога човјека и стари гријех. Подигавши се из воде, Господ је подигао и оваплотио новога човјека, боголико биће. И сваки који се крштава и прима тајну крштења он је нови човјек”, бесједио је отац Дарко.
Он је великом броју окупљених Бјелопољаца поручио да се, уколико то већ нису учинили до сада, што прије крсте и врате цркви и Богу, "како би у овим тешким временима задобили благослов Божији“.

Богојављенски спуст и пливање за Богојављенским крстом

Поручио је да овај данашњи дан не би био толико диван да Бјелопољци нису изишли у толиком броју, и закључио да је сваке године све већи број Бјелопољаца који учествују и присуствују овом великом догађају на Лиму.
Свим учесницима спуста протојереј ставрофор Мираш Богавац уручио је примјерак Светог писма и пожелио “да се Господ Свети јави у сваком срцу њиховом и у сваком дому њиховом”.

Капетан Душан Гордић казао је да "ове године по први пут су и кајакаши из Подгорице, које предводи наш суграђанин Мирко Станић. Сваке године регата је све масовнија, а ове године пливачима је било мало лакше јер није било хладно и нема снијега. Традиционално наша регата се наставља окупљањем у манастиру Куманица, гдје је приређена трпеза“.

Најстарији учесник регате 83. годишњи Мина Ракочевић казао је да овакве манифестације значе много за омладину “да лакше уђе у свој колосјек “.

Богојављенски спуст и пливање за Богојављенским крстом

“Док год буду кафићи водили омладину, тешко нама. Треба да се вратимо породици, цркви и на тај начин да повратимо праве вриједности. То је велики удар на породицу и њено растурање, нас старије све то много боли”, испричао је старац.

Најмлађа учесница Катарина Беговић испричала је да први пут учествује на регати у својом граду, али да је раније учествовала на регати на Ибру. Пресрећна је што учествује у дружењу и регати.

Аџић по трећи пут најбржи до крста

Овогодишњи побједник у пливању за Богојављенским крстом је Бјелопољац Горан Аџић, којем је ово трећа побједа.

Богојављенски спуст и пливање за Богојављенским крстом

“Освојио сам крст 2010. и 2012. године. Имао сам велику жељу да освојим и по трећи пут као Хришћанин, Православац и Србин. Посветио сам га својој породици, жеља ми се остварила и срећан сам због тога”, казао је Аџић.

Уз побједника за крстом су пливали: Предраг Злајић, Миљан Мердовић, Немања Пешић, Ранко Обрадовић, Милорад Ракочевић, Филип Јоксимовић, Божо Протић, Славко Мрдак, Ивица Игњатовић, Раде и Милош Булатовић, Радоје Мештер, Сава Шпањевић, Јасмина Симовић и Катарина Гајић.

Од Јасмине Симовић многи су очекивали да прва доплива до крста. Она је испричала да је ронилачко одијело отежало посао.

”Долазим овдје први пут. Вријеме је било сјајно. Штета што није било више учесника. Препоручила бих сваком да бар једном проба, ово је фантастично искуство. Наравно, посебно бих то препоручила припадницима љепшег пола”, казала је Јасмина.