Васкршња посланица Српске Православне Цркве

Српска Православна Црква својој духовној деци о Васкрсу 2024. године

ПОРФИРИЈЕ

по милости Божјој православни Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски, са свим архијерејима Српске Православне Цркве – свештенству, монаштву и свим синовима и кћерима наше свете Цркве: благодат, милост и мир од Бога Оца, и Господа нашега Исуса Христа, и Духа Светога, уз радосни васкршњи поздрав:

ХРИСТОС ВАСКРСЕ!

Патријарх Порфирије у Рипњу крстио више десетина младих светосаваца

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служио је 28. априла 2024. године, на празник Уласка Господњег у Јерусалим – Цвети, свету архијерејску Литургију у храму Свете Тројице у Рипњу уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа новобрдског г. Илариона, свештенства и верног народа.

Уставни суд одбио иницијативу за оцјену уставности Темељног уговора

Уставни суд Црне Горе је на данашњој сједници одбацио приједлоге за утврђивање неуставности и незаконитости Темељног уговора закљученог између државе и Српске православне цркве (СПЦ) и Закона о измјенама и допунама Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, потврђено је Порталу РТЦГ.

Протопрезвитер-ставрофор Слободан Јокић посетио Црквене општине минхенску и Аугзбуршку

Протопрезвитер-ставрофор Слободан Бобан Јокић, архијерејски намесник никшићки и главни и одговорни уредник издавачке установе Епархије будимљанско-никшићке "Свевиђе", посетио је Српску Православну Црквену Општину минхенску.

Представљање књиге ,,Поп Радован Нововић - Свједок и слуга Бога живога” у крипти подгоричког Саборног храма

У уторак 23. априла 2024. године одржано је представљање књиге ,,Поп Радован Нововић - Свједок и слуга Бога живога” у крипти  Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици са почетком у 19 часова.

Представљање књиге у крипти подгоричког Саборног храма

Представљање четворотомног издања ,,Свето Писмо и Свети Оци” Владике Јована Пурића у подгоричком Саборном храму

У крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици одржано је у петак ,19. априла представљање четворотомног издања ,,Свето Писмо и Свети Оци” Владике Јована Пурића. О књигама су говорили: Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије ; протојереј-ставрофор Гојко Перовић ; протојереј Никола Пејовић, као и приређивач – Владика Јован Пурић.

Посјета предсједника и премијера Републике Српске и предсједника Републике Србије Манастиру Житомислић

Предсједник Републике Српске Милорад Додик, предсједник Републике Србије Александар Вучић и премијер Српске Радован Вишковић посјетили су 16. априла 2024. године манастир Житомислић.

Патријарх Порфирије потписао уговор о стипендирању студената богословских факултета и академија

Његова светост Патријарх српски г. Порфирије и директор Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама Министарства правде Владе Републике Србије г. Владимир Рогановић су потписали 16. априла 2024. године у Палати Србија у Београду уговоре за стипендирање студената богословских факултета и академија.

Духовна радост: Мошти мајке Светог Василија Острошког у новом кивоту

Епископ захумско-херцеговачки и приморски г. Димитрије је са сестринством свештене обитељи у Мркоњићима и епархијским свештеномонаштвом, преместио мошти Преподобне Анастасије – мајке Светог Василија Острошког, у нови кивот, известила је Епархија захумско-херцеговачка и приморска.

Синод МПЦ – ОА канонизовао Преподобну Стефаниду Скадарску, Дечанску и Битољску

Свети синод Македонске православне цркве – Охридске архиепископије јуче, 11. априла, канонизовао је три нова светитеља, преноси литургија.мк.

Преподобна Стефанида Скадарска