Празник Чудо Светог архангела Михаила прослављен у манастиру Подмалинско

У сриједу 19. септембра 2018, када се наша Света Црква молитвено сјећа Чуда архангела Михаила, прослављена је љетња храмовна слава манастира Подмалинско.

Празник Чудо Светог архангела Михаила прослављен у манастиру Подмалинско

Прослава је почела Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење више свештеника и свештеномонаха.

У литургијском прослављању  празника учествовао је велики број вјерног народа.

Током Литургије Преосвећени Епископ Јоаникије рукопроизвео је у чин чтеца свршеног теолога Данила Раичевића.

Ријечима архипастирске бесједе обратио се Владика Јоаникије, подсјетивши да је Свети Јован Богослов благословио Хону и изрекао пророштва која ће се догодити у том мјесту.

„На Хони је, дакле, био апостолски благослов, а касније се ту отворио извор чудотворне, љековите воде, па су хришћани који су долазили на тај извор, благодарили Богу и нарочито Светом архангелу Михаилу, чија се благодат пројавила над том водом. Касније је подигнут и храм, у којем је живио један свети човјек, а онда је прорадила злоба људска код незнабожаца и других, који су се испунили завишћу и мржњом, па су на мјесто чудотворног извора, који је давао исцјељења, навратили однекуд ријеку да би све то потопили“.

„На молитву оног светог човјека подвижника, како читамо, Свети архангел Михаило је отворио расјелину, те се вода повукла и мјесто је остало безбједно заједно са чудотворним извором. Свети арханђел је пројавио своју силу и човјекољубље над тим мјестом, над хришћанима који су се молили Богу и заштитио вјерни народ, који је славу Богу узносио“, казао је Владика.

Додао је да су хришћани тада побједили молитвом, Господ је на њихову молитву показао своје човјекољубље, излио своју благодат и пројавила се сила Божја, која је заштитила вјерне, а неразумне просветила и показала им прави пут спасења.

Борба између добра и зла, између људске доброте и пакости, вјере и невјере, по ријечима Његовог Преосвештенства, је вјечита. Те борбе је увијек било и данас је има, али хришћани треба да знају како да се боре против зла.

„Ми се не боримо огњем и мачем, не боримо се мржњом, него се боримо истином, правдом, љубављу, како нас је Господ Исус Христос научио да употребљавамо духовно оружје. Оно је најјаче, најпоузданије, најсилније, јер то оружје и непријатеље претвара у пријатеље. Ако истински покажете добру вољу према ономе са ким имате неки неспоразум, сигурно ће се и његово срце облагородити, без обзира да ли је крив или прав. Учини добро и добро ћеш и добити. Помисли добро и увећаћеш добро у свом животу, у околини и заједници“, поучавао је Епископ Јоаникије.

Он је, на крају своје бесједе, пожелио свима срећан данашњи празник, покровитељство Светог арханђела Михаила, Војводе небеске војске, који, како је истакао, штити земаљску восјку, земаљску Цркву и води је ка Царству Небеском, ка вјечном Царству Божјем, које, већ, овдје осјећамо, доживљавамо, нарочито, на светој служби.

Освештан је и преломљен славски колач, а саборовање је настављено уз трпезу братске љубави.

Храм манастира Подмалинско посвећен је Светом архангелу Михаилу, а благословом надлежног Епископа, установљено је да, умјесто јесењег Аранђеловдана, дан саборовања буде, управо, празник Чуда Светог архађела Михаила у Хони.