Освећење храма Светог Василија Острошког у Горњем Заостру

У 18. недјељу по Духовима, када наша Света Црква молитвено прославља Свете мученике Сергија и Вакха, 20. октобра 2019, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије извршио је освећење храма Светог Василија Острошког у Горњем Заостру код Берана, а потом у новоосвештаној светињи и одслужио Свету Архијерејску Литургију.

Освећење храма Светог Василија Острошког у Горњем Заостру

Саслуживало му је свештенство и свештеномонаштво Епархије, а сверадосном чину освећења и богослужењу у новоподигнутој светињи присуствовао је, у великом броју, вјерни народ овог краја.

Архипастирском бесједом обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, који се осврнуо на ријечи Светог апостола Петра: Ти си Христос Син Бога живога, наводећи да је у тим ријечима сажета сва наша вјера.

„Христос значи помазаник, Онај Који је помазан Духом Светим, али не времено, него надвремено, јер Дух Свети на Њему почива од вјечних времена. Он је Син Божји, Син Бога живога. Треба имати у виду да је Петар исповједио тог Исуса Христа Кога види пред собом, оваплоћеног Који је Богочовјек у људској природи, али Бог живи и истинити. У том моменту Петар је заслужио похвалу, а преко њега сви они који имају вјеру, као што је имају и Свети апостоли: Блажен си Симоне сине Јонин. На том камену ћу саградити Цркву своју и врата пакла неће је надвладати“, казао је Владика.

За разлику од католика, који говоре да се на Петру зида Црква, ми, по ријечима Епископа Јоаникија, говоримо да се Црква зида на апостолској вјери коју је имао Свети апостол Петар, вјери сажетој у ријечима: Ти си Христос Син Бога живога, Спаситељ цијелог човјечанства.

„Ми никада нијесмо прихватили да се на било ком човјеку, осим на Христу Господу, зида Црква, а Он је, по Јеванђељу, крајеугаони камен на коме сва грађевина стоји. Овдје, прије свега, мислимо на Цркву у најдубљем теолошком и духовном смислу, којој је Господ Исус Христос глава, а сачињавају је анђели и Свети, Пресвета Богородица, Свети апостоли, светитељи Божји, сва Црква Божја и сви ми који смо крштени у име Оца и Сина и Светог Духа. То је Црква, али и храм, који се посвећује Богу ради служења Богу и вршења Светих Тајни у њему“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Додао је да се и тај храм гради на крајеугаоном камену, Христу, на вјери апостолској. На камену живе, истините вјере подиже се сваки храм Богу и посвећује.

„Има ли ичега љепшег и узвишенијег на земљи него када ми људи дјело руку наших, које је намијењено слави Божјој, посвећујемо Богу и приносимо Богу на дар вјечном, живом и истинитом да бисмо и ми, преко тог дара и преко Божје милости, примили вјечност у себе и у душу своју је настанили, имали живу вјеру у срцима својим, као апостол Петар и остали Свети апостоли. Јесте наша вјера Петрова вјера, али и вјера свих апостола Христових, а знамо да је тај апостол, који је у том моменту био надахнут са Неба и од Бога Духом Светим, те је проговорио у славу Божју, исповједајући име Божје и праву, истиниту вјеру, имао слабости као и ми.  Поколебао се као човјек, не од своје воље, него по људској слабости и издао Христа у једном моменту“, поучавао је Преосвећени Владика.

Казао је да сви ми људи доживљавамо немоћ, али треба да доживимо оно узвишено стање, које је, истакао је Епископ Јоаникије, право стање човјечије, а стање издаје и пакости је последица гријеха наследног и личних грехова.

Поручио је да је Црква Божја, која је саграђена на Христу као крајеугаоном камену, на живој вјери, на Светим апостолима и пророцима, та вјера која је и наша вјера.

„Она нас уздиже, подиже, преображава, очишћује, освећује и зато подижемо храмове да бисмо служили у њима Богу живом и истинитом, да бисмо вршили Свете Тајне у њима, да би свету службу вршили, Светим Тајнама се причешћивали, дјецу крштавали, младенце вјенчавали и остале свете молитве савршавали, хришћане испраћали са молитвом и вјером у свеопште Васкрсење из мртвих, заједно са Христом Богом распетим и васкрслим“, рекао је Владика.

Горње Заостро је, по ријечима Његовог Преосвештенства, управо, у овај дивни недјељни дан, коначно добило заштиту од Светог Василија Острошког Чудотворца преко светог храма који му је посвећен.

„Ево великог и лијепог дана за ово мјесто. Као што ово сунце јесење тако лијепо грије и пријатно нам је, још је пријатнија Божја милост, која нас је данас помиловала и сабрала, сјединила нас у овом светом храму. Дуго се градио, али не мари, јер је грађен са вјером. Посвећен је Светом Оцу нашем Василију Острошком. Он је у нашем, српском роду онај светац, Божји угодник који је праву, светосавску, апостолску вјеру имао и свједочио, бранио, штитио и трпио многа искушења од османлија и католика, који су, тада, наш народ покушавали да превјере“.

„Свети Василије Острошки је био као стуб огњени, заједно са Светим Патријархом Пећким Пајсијем, који га је рукоположио, који је, недавно, прослављен као светитељ. Благодарећи Богу, Светом Василију, Светом Патријарху Пајсију и Светом Стефану Пиперском, који су тада засијали у нашем роду и укријепили, утврдили наш народ у светој вјери православној, ми смо сачували вјеру и душу и светиње“, закључио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Владика је, овом приликом, за показану љубав и доброчинство према Светој Цркви, нарочито, приликом изградње храма у Горњем Заостру, архипастирским граматама одликовао: др Миодрага Боба Радуновића, који је, уједно, кум цркве, Веселина Јанића, те породице почивших Ђорђа (Вука) Вуковића и Драгана Шћекића.

Захвалнице Одбора за изградњу храма добили су: игуман Прокопије (Вуковић), ДОО Гранит, ДОО Елоксир плус, ДОО Дисконт пића Добрашиновић, братство Калач, почивши др Вучина Шћекић, Раде Вуковић, Ђуро Обрадовић.
У наставку је уприличена трпеза љубави.