Дјеца школе вјеронауке, при храму Светог Василија Острошког, из Никшића посјетила Острошку светињу

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, а у организацији Црквене општине Никшић, полазници школе вјеронауке за дјецу, при никшићком Саборном храму Светог Василија Острошког, имали су прилику да посјетом манастиру Острогу, на лијеп начин, започну циклус часова, који ће трајати до краја текуће школске године.

Полазници вјеронауке, њих седамдесетак, након недељне свете Литургије, 18. новембра 2018, предвођени свештеницима протојерејем-ставрофором Драганом Крушићем и протојерејем Остојом Кнежевићем, приступили су Острошкој светињи гдје су добили кратку поуку о Светом Василију Острошком и манастиру Острогу од јеромонаха Владимира (Палибрка).

Поклонивши се и узевши благослов од Светог Оца нашег Василија Острошког Чудотворца, који је небески заштитник града Никшића и његових житеља, радост је била је видљива на лицима малих поклоника.

Након пригодног манастирског послужења дјеца су обишла амбијент Манастира, а кроз дружење са свештеницима брзо су се проналазиле теме за разговор. Радосни дечији осмјеси и благослов Светог Василија испратили су овај час „практичне“ вјеронауке.

Иначе, школа вјеронауке за дјецу, при никшићком Саборном храму, након кратке паузе, почела је, опет, са радом 4. новембра (2018). Часови се одржавају недјељом, у 11 сати, у Парохијском дому, на Тргу Шака Петровића. Предавања ће бити осмишљена на нов начин, при чему ће за катихизис, основе православне вјере, бити укључено више свештеника. Биће ангажовани и људи других струка - педагози, васпитачи, ликовни умјетници, професори музичког образовања, који познају рад са дјецом и који ће им, осим класичног катихизиса, преносити и друга  знања, везана за вјеру, живот у Цркви, као што је црквено појање, ликовна култура са хришћанским мотивима итд.

У зависности од узраста и броја заинтересованих школа ће бити подијељена на двије групе.

„Жеља нам је да дјеци пренесемо љепше и дубље димензије постојања, да се са тим најосјетљивијим дијелом наше популације ради од најмањег узраста како би своје одрастање темељили на хришћанским људским вриједностима, које су, на жалост, у овом времену веома запостављене, јер им се нуде сасвим другачији садржаји, који су дискутабилни са људског и хришћанског становишта“, казао нам је протојереј-ставрофор Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки.