Земљотрес начинио материјалну штету у манастиру Сомина

Земљотрес, који је 14. марта 2024. године, потресао Црну Гору, а чији епицентар је био у селу Доње Чарађе у Голији, причинио је материјалну штету у манастиру Преображења Господњег, у Сомини, метоху манастира Косијерево.

Штета је причињена на манастирском конаку, као и на самој цркви. Сестринство манастира захвално је Богу што у овом земљотресу нико није повријеђен, као што нијесу ни оне, које се налазе у овој светињи.

„Осјећамо потребу да се овим путем обратимо, благодарећи свима који су протеклих дана звали, распитивали се, слали поруке љубави и бриге. Нијесмо, увијек, у могућности да одговоримо на поруке које стижу, а и услови су, још увијек, отежани“, наводе монахиње.
Осим веома јаког потреса, који се, 14. марта, у раним јутарњим часовима, осјетио на простору Црне Горе и у најближим херцеговачким мјестима, потреси су се наставили. Сестринство свете соминске обитељи напомиње да су се осјетила два јача и бројна слабија подрхтавања, а епицентар је био лоциран на удаљености од 1km ваздушне линије од манастира.

„Створено доста материјалне штете, које има на самој цркви и на конаку, а како се потреси настављају штета се продубљује. Још увијек је ризично боравити у конаку, јер се не може предвидјети до кад ће подрхтавања трајати. У току дана је лакше, има подрхтавања, али мање него што их је током ноћи. Ми смо, Богу хвала, добро, осим умора, немамо никаквих озљеда. Надамо се да је пут проходан, али, никоме не препоручујемо кретање, док се подрхтавање тла у потпуности не смири. За све смо благодарне Господу, Који опимиње васколики народ, па и нас, и призива на покајање. Да се заједно помолимо и, даће Бог, да све ово издржимо“, наводе игуманија Синклитикија и сестра Босиљка из манастира Сомина, уз поруку да буде на здравље и на спасење свима почетак Великог поста.