Епархија рашко-призренска: Молимо се да се насиље из 2004. никада не понови

Епархија рашко-призренска поручила је да се пред 20. годишњицу Мартовског погрома сећа уништавања српских светиња на Косову и Метохији и да се “моли Господу да се такво насиље никада не понови”. Епархија је саопштила и да су манастири и цркве СПЦ, уништени у мартовском прогому, обнављани новцем државе Србије, ЕУ и других земаља, као и донацијама из Русије вредним више од милон долара.

Молимо се да се насиље из 2004. никада не понови

“Пред 20. годишњицу мартовског погрома 2004. са болом се сећамо уништавања наших светиња. Молимо се Господу да се овакво насиље никада не понови и да сви људи на КиМ живе у миру и поштовању духовног и културног наслеђа свих заједница”, наведено је у објави Епархије на друштвеној мрежи Икс.

У посту је објављен и снимак паљења Цркве Светог апостола Андреја у Подујеву током погрома.

Поводом тврдњи Аљбина Куртија да су новцем пореских обвезника на КиМ обновљени објекти СПЦ који су уништени у мартовском погрому 2004. године, Епархија је саопштила да су манастири и цркве обнављани новцем државе Србије, ЕУ и других земаља, као и донацијама из Русије вредним више од милон долара.

Из Епархије су подсетили да су 17. и 18. марта 2004. албански екстремисти уништили или тешко оштетили 35 манастира и цркава Српске православне цркве. Уз сагласност Светог архијерејског сабора СПЦ од 2005. до 2010. године, Комисија за обнову Савета Европе, у којој су поред СПЦ и Завода за заштиту споменика културе Србије, учествовали и представници привремених приштинских институција, обновљен је највећи део уништених цркава, наводи се у саопштењу Епархије рашко-призренске достављеном Танјугу.

Новац је, како су додали, уплаћиван преко институција у Приштини, али је долазио и из страних земаља. Из Епархије подсећају да је ЕУ директно својим средствима обновила комплекс Призренске богословије, али и додају да су у њеној обнови учествовали и Влада Србије и верници Руске православне цркве.

“ЕУ је својим средствима обновила и епископски двор у Призрену и још неке објекте независно од Комисије за обнову и у непосредној сарадњи са Епархијом”, навели су из Епархије.

Донација Руске Федерације од милион долара уплаћена је на међународној донаторској конференцији у Паризу за обнову оштећених цркава и то преко Унеска. Процес обнове испред СПЦ водио је по благослову Светог архијерејског сабора Епископ Теодосије.

Подсећају да је процес обнове у сарадњи са привременим приштинским институцијама прекинут 2010. након инсистирања Приштине да из Комисије за обнову мора да изађе Завод за заштиту споменика културе Србије, који је до тада за све обновљене објекте радио пројектну документацију и са својим експертима надгледао радове. Обнова је наредних година настављена трудом Епархије рашко-призренске и уз помоћ међународних и домаћих донатора, саопштили су из Епархије, преноси РТС.

Извор: Митрополија црногорско-приморска