Прослављена слава цркве Светог Евстатија у Трепчи

На празник Светог Јевстатија Српског, у четвртак 17. јануара 2019, света Литургија служена је у цркви Светог Евстатија у Трепчи код Андријевице.

Прослављена слава цркве Светог Евстатија у Трепчи

Литургијом је началствовао протојереј-ставрофор Боро Врховац, парох андријевички уз саслужење: протојереја Синише Јанковића и јеромонаха Андроника Ракочевића, игумана манастира Мајсторовина.

Бесједио је о. Синиша, који је подсјетио на житије Светог Јевстатија. Рођен је у Будимљанској жупи, а као младић, замонашио се на Михољској превлаци код Тивта. Отпутовао је у Свету земљу, гдје је провео дуже вријеме у обиласку светих мјеста и тамошњих подвижника. У повратку, свратио је у манастир Хиландар. Подвигом и умношћу, прочуо се на цијелој Светој гори, и Сабор Свете горе постави га за игумана Хиландара. Против његове воље, изабрали су га за епископа Зетске епархије, чије је сједиште било на Михољској превлаци, а по упокојењу Архиепископа Јоаникија, у доба Краља Милутина, би изабран за архиепископа српског. Српском црквом управљао је од 1279. до 1286, када се упокојио. Мошти му почивају у Пећкој Патријаршији.

Током данашњег празничног сабрања освештан је и преломљен славски колач. Вјерном народу и свештенству захвалио се јеромонах Сава Вукајловић, старјешина цркве Светог Евстатија.

Овом приликом славу је прославила и Православна омладина Светог Јевстатија из Берана на чијем челу је монах Анастасије Булатовић.