Ваведење Пресвете Богородице молитвено прослављено у Вранешкој долини

Црква Ваведења Пресвете Богородице - Вранштица у Вранешкој долини, прославила је у уторак 4. децембра 2018, молитвено своју славу. Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Ваведење Пресвете Богородице молитвено прослављено у Вранешкој долини

Саслуживали су: протојереј-ставрофор Дарко Пејић, архијерејски намјесник бјелопољски, протојереј Зоран Бубања, парох павинопољски и јеромонах Николај, игуман манастира Златеша.

Ријечима архипастирске бесједе сабранима се обратио Преосвећени Епископ Јоаникије, говорећи о данашњем узвишеном празнику у којем Црква слави увођење Пресвете Богородице, као трогодишње дјевојчице, у јерусалимски храм.

Живећи при светом храму Божјем, станишту Бога живог, Она се освећивала, Њена душа се хранила ријечју Божјом, молитвом, светошћу и врлинама божанским. Тако је узрастала и душом и тијелом, докле је и Њено срце постало обиталиште Божје, храм свети најузвишенији.

„Господ освећује храмове и настањује се у њима, али Господ освећује и срца људска оних који вјерују у Бога и који Њега призивају. Освећује срца људска и настањује се у њима, кроз њих дјела и чудотвори, кроз њих излива љубав на овај свијет, своју милост, доброту, правду и истину“.

„Пресвета Дјева се удостојила да се у Њеној души и у Њеном тијелу настани Господ, да сва буде света, освећена, узвишенија од цијеле творевине Божје, и од анђела и од арханђела, јер се у Њену пречисту, дјевичанску утробу, ради нас и ради нашег спасења, неизрецивим Божјим промишљањем, настанио Господ“, бесједио је Владика будимљанско-никшићки.

Молећи се Богу и Пресветој Богородици за спасење наших ближњих и цијелог свијета, да се у овом свијету зацари љубав, правда, милосрђе, доброта, хришћани се приближавају Царству Небеском кроз те врлине.

„А што смо ближе Царству Небеском то смо даље од царства таме, мрака и владавине демона у овом свијету. Силе демонске дјелују у овом свијету и дјеловаће до краја свијета и вијека. Њихово дејство је разорно и тога има данас свуда у свијету. Свуда су проблеми и тешкоће. И у великим, моћним државама, бриге, јади, муке, гажење људи, уништавање породица. Зато, браћо и сестре, да идемо Божјим путем“, поучавао је Владика Јоаникије.

Данашњи празник, по његовим ријечима, указује на прави, истинити пут Божји.

„Онај који иде храму Божјем дужан је да освећује своју душу, да чисте душе и савјести долази у храм Божји и да се труди да се сачува од гријеха, пакости, мржње, зависти, зле ријечи. Све то разара, прије свега, душу онога ко има пакост, мржњу или злопамћење. Да почнемо од самих себе, од свог срца“, рекао је Преосвећени Епископ.

Он је благословио данашње сабрање, поводом десетогодишњице од освећења цркве Вранштице.

„Нека молитве Пресвете Дјеве Богородице закриле цијелу Цркву Божју, вас који овдје живите и који сте овај храм градили, ваше потомство, ваше претке да Бог помилује због градње ове цркве. Оно што родитељи не буду стигли ова ће дјечица надопунити. Много је важно да дјецу доводите у храм да од малена осјете Божју милост и љубав, да узрастају душевно и тјелесно, а кад узрасту да буду добри људи и донесу радост својим родитељима, породицама, Цркви, држави и народу“, казао је Владика Јоаникије.

Поручио је да су мјештани Вранешке долине почаствовани, јер су овдје биле старе немањићке светиње, али то, многи, на жалост, не знају. Цијела Вранешка долина је испуњена древним светињама.

„Овдје се народ сабирао у многим храмовима. Сва је Вранешка долина мирисала на тамјан. Треба да знате да живите на освећеној земљи и да имате дубоке корјене. Онај ко има манастир Вранштицу, иако још не знамо гдје су били њени темељи, овдје негдје у околини, откриће се то једног дана, онај ко има манастир Блишкову, манастир Соколац, Кладник, Успење Пресвете Богородице у Павином Пољу, то су биле велике немањићке светиње, треба према тома да има обавезу“.

„Да знамо да смо имали претке, да се не понашамо као народ који нема ни предака, ни отаца, ни родитеља, него је тиква без корјена. Таквих народа има, а многи и од нас желе то да начине. Неће то успјети, наравно!“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Ове године домаћини славе заједно су били Владимир Ракочевић и надлежни парох о. Зоран Бубања. Преломљен је славски колач, а парохијани и други гости послужени су уз трпезу љубави.