Дјетињци прослављени у жабљачком Саборном храму

У трећу недјељу пред Божић, на празник Дјетињце, када наша Света Црква прославља Свету Великомученицу Варвару и Преподобног Јована Дамаскина, 17. децембра 2017, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Преображења Господњег на Жабљаку.

Дјетињци прослављени у жабљачком Саборном храму

Владици су саслуживали: архимандрит Исаија Крговић, игуман манастира Бијела код Шавника, протојереј Миливоје Јововић, парох жабљачки, јереј Драженко Ристић, парох шавнички, свештеник Драгиша Томић, парох требињски и јерођакон Пајсије Ђерковић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

На Светој служби Божијој одговарали су и пјевали: мати Катарина из манастира Подмалинско са сестринством, мати Макрина из манастира Добриловина, Александар Раковић, студент теологије, Стефан Ђерковић и Андрија Вујовић, ђаци Цетињске богословије.

Дјетињци прослављени у жабљачком Саборном храму

Сабраном вјерном народу у овом светом храму, међу којима је било пуно дјеце, обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије. Он је казао да је Божић празник коме се унапријед радујемо, а службе пред празник Христовог Рођења, на Дјетињце, Материце и Оце, јесу сјећање на оне који су прорицали Христов долазак, радовали му се унапријед, али га нијесу у овом свијету дочекали.

Дјетињци прослављени у жабљачком Саборном храму

„Данас прослављамо Дјетињце, празник у коме је диван народни обичај да се везујемо. На такав начин ми се везујемо за своје најближе и то су везе које сежу до искона, то су те везе које нас подсјећају на Божје праведнике, који су у вјери живјели прије нас. Везујемо се у име Бога, у име Онога Који је добровољно примио везивање у сиромаштво, понижење, пљување, издају, крст и смрт, Који нам је својом смрћу и својим васкрсењем даровао нови живот, својим понижењем и нас је ослободио. То је чудесна тајна. Зато се унапријед радујемо рођењу Христовоме“.

„Данас, када прослављамо Дјетињце, сјећамо се да је Христос ради нас постао дијете, да се јавио као дијете младо, зато је свако дијете у овом свијету нова благодат Божја и уподобљено је Богомладенцу Христу“, рекао је Његово Преосвештенство.

Дјетињци прослављени у жабљачком Саборном храму

Он је додао да је суштина овог празника у окупљању породице и обнављању њеног заједништва, а лијепе успомене на кућне ритуале дјеца ће носити читавог живота. Везивање на празник Детињце, Материце и Оце, казао је Владика, има вишеструку симболику. Симболизује чврсте породичне везе, слогу, мир, поштовање и међусобно помагање у свим приликама.

„У њему има доста и неке народне наивности и душевности, која уопште не смета, него је и пожељна. Вјера треба да се преточи у живот и ту видимо да су се наши преци, који нијесу имали прилике да читају књиге, нити да се образују, да путују и да виде, преко једноставних ствари дотицали суштине, можда боље и вјеродостојније него ми данас. Нека буде на здравље ова света служба , нека у радости дође велики празник радости, дан рођења Христовог“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Дјетињци прослављени у жабљачком Саборном храму

У име Црквене општине Жабљак, обратио се проф. Благоје Раковић, исказујући радост због учешћа бројног вјерног народа у празничном сабрању.

„Радује ме чињеница да је јутрос било „тијесно“ у нашој Саборној цркви, хвала Богу, љепше тјескобе нема но тјескобе у цркви“, казао је Раковић.

Он је искористио прилику да поздрави и свршеног теолога јерођакона Пајсија Ђерковића, иначе родом са Жабљака, који је од недавно сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

„Од момента када се неко одрекне себе и крене за Христом у Цркви Божјој Господ је његов путеводитељ, његова заштита, помоћ, снага, сила, мудрост, свјетлост и радост. Наш Дарко, сада брат Пајсије, одрастао је у мајчином наручју, а без оца. Тражио је оца и нашао у Богу оца. Прихватио га је Бог и увјерен сам да ће он Богу служити на радост цијеле Цркве и свих нас“, казао је Раковић.

По одслуженој Литургији Владика је дјецу даривао поклонима, које су, поводом лијепог породичног празника - Дјетињци, обезбиједили Рајка и Илија Маљукић из Париза.

Сабрање је настављено у Парохијском дому кроз трпезу хришћанске љубави, коју је припремила Црквена општина Жабљак.