Изложба икона из манастира Житомислић „Огледало и загонетка“ у фоајеу Никшићког позоришта

У организацији Општине Никшић и Фондације „Житомислић“ Мостар, отворена је, у понедјељак 1. априла 2024. године, у фоајеу Никшићког позоришта, изложба репродукција икона из фундуса манастира Житомислић „Огледало и загонетка“.

„Огледало и загонетка“

У име Секретаријата за културу спорт, младе и социјално старање сабране је поздравио мр Милош Ненезић, савјетник, рекавши да је ова изложба плод сарадње и меморандума, који је потписан између Општине Никшић и Фондације „Житомислић“ Мостар.

Ирина Колак Мандић, директорица Фондације подсјетила је да је Музеј отворен на Благовјести 2019. године те да су иконе, које су изложене у никшићу, дјелић онога што се чува у манастиру, а колекција икона ове светиње сматра се једном од најзначајнијих у БиХ.

О обнови и животу манастира Житомислић говорио је архимандрит Данило (Павловић), игуман, рекавши да је ова светиња од 16. вијека па до данас значајни духовни и културни центар православних Срба, и уопште, опште хришћански центар долине Неретве. Последњих 20 година, од кад су дошли у порушени Житомислић, труде се, по ријечима архимандрита Данила, да са обновом манастира обнављају међуљудске односе са православном заједницом и са друге двије вјерске заједнице, са друга два народа који живе у Мостару.

Изложбу је прогласио отвореном Марко Ковачевић, предсједник Општине Никшић, наводећи да је сарадња са Фондацијом Житомислић отворила нову историју односа између Никшића и Мостара у 21. вијеку. У тим узајамним односима и посјетама долази, оцијенио је Ковачевић, до конкретних резултата, до обнове односа, до боље будућности, универзалности оне културе коју су и наши преци продуковали, а представљена је и овом изложбом.

Изложба „Огледало и загонетка“ у фоајеу Никшићког позоришта биће отворена мјесец дана.