Литургија Пређеосвећених Дарова у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, са свештенством, на празник Светог Теодора Стратилата, у сриједу, 21. фебруара 2018, у манастиру Ђурђеви Ступови, Свету Литургију Пређеосвећених Дарова.

Литургија Пређеосвећених Дарова у манастиру Ђурђеви Ступови

Свети Теодор Стратилат

Свети Теодор је био римски војвода, у војсци цара Ликинија, и градоначелник Ираклије. Све ово, заједно са својом младошћу, замијенио је за ужасне муке Христа ради. Најприје је примио 600 шиба по леђима и 500 по трбуху, потом су га дигли на крст и изболи стријелама. На крају су га посјекли мачем. Све то зато што је поломио идоле од сребра и злата и њихове комадиће подијелио сиромасима, и што је и самог сујеверног цара Ликинија позвао да се одрекне мртвих идола и повјерује у једног Бога живога. Све вријеме мучења, непрестано је говорио: „Слава Теби Боже мој, слава Ти“. Пострадао је 319. године. Његове чудотворне мошти пренијете су из Евхаите у Цариград. Сматра се заштитником војника.