Епископ Јоаникије у посјети Њемачкој

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије боравио је, на позив Његовог Високопреосвештенства Архиепископа берлинског и све Германије Г. Марка Руске Православне Заграничне Цркве, у четвородневној посјети Њемачкој.

Епископ Јоаникије у посјети Њемачкој

На минхенском аеродрому Преосвећеног Епископа су дочекали јерођакон Сава Вукајловић, сабрат манастира Ђурђеви Ступови и г.-дин Његош Вуковић, предсједник ЦО Минхен (РПЗЦ). У сједишту архиепископије у Минхену, манастиру Светог Јова Почајевског, Владику Јоаникија је дочекало братство овог манастира и пожељело добродошлицу.

Током посјете Владика Јоаникије обишао је и женски манастир Свете Јелисавете (РПЗЦ) поред Минхена, гдје је срдачно дочекан од игуманије Марије и сестринства.

Епископ Јоаникије у посјети Њемачкој

У суботу 3. фебруара 2018, служено је празнично бденије у Саборном храму РПЗЦ у Минхену, уочи празника Светих руских новомученика и исповједника, који су слава овог храма. Бденије су служили Архиепископ берлински и све германски РПЗЦ Марко, Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, Архиепископ штутгартски РПЗЦ Агапит и Епископ Николај из Њујорка уз саслужење свештенства и свештеномонаштва.

Сјутрадан, 4. фебруара, на сам дан празника, Свету Архијерејску Литургију служили су поменути Епископи, а на крају Литургије одслужен је молебан Светим новомученицима и исповјединицима руским.

Епископ Јоаникије у посјети Њемачкој

Његово Преосвештенство владика Јоаникије дариван је иконом Светог новомученика Александра минхенског.

Преосвећени Епископ је Архиепископу Марку уручио на дар престони Крст.

У току посјете Њемачкој Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије срео се са неколико угледних привредника који су поријеком из наше Епархије, а дуги низ година живе и раде у Њемачкој. Боравак у Минхену Владика је искористио да посјети цркву у којој се чувају мошти Светих Врачева Козме и Дамјана.

Владика Јоаникије посјетио је и логор Дахау и цркву Светог Николаја Жичког, која припада Московској Патријаршији РПЦ.