Гусларско вече за помоћ у изградњи цркве Свете Петке у Голији

Удружење гуслара „Хаџи Радован Бећировић Требјешки“ организовало је у петак, 2. фебруара 2018, у Никшићу, донаторско гусларско вече поводом изградње цркве Свете Петке у Јасиковици у Голији.

Гусларско вече за помоћ у изградњи цркве Свете Петке у Голији

Добротворној вечери одазвали су се бројни љубитеља гусала и епске поезије, који су испунили салу Друштва црногорско-руског пријатељства „Свети Георгије“. Сабрање, уприличено са жељом да се помогне наставак радова на изградњи храма Свете Петке у голијском селу Јасиковица, благословио је архимандрит Данило Трпчевски, игуман манастира Светог Саве у Голији и парох голијски.

Гусларско вече за помоћ у изградњи цркве Свете Петке у Голији

Он је казао да је потребно да човјек првенствено ради на свом унутрашњем храму, јер Царство Божје, поручио је о. Данило, унутра је у нама, у нашим душама.

„Храм се гради да би Бог сишао у храм, да би Га ми прослављали и хранили се Њиме, а Христос Господ обитава у сваком храму, у Светој Тајни Тијела и Крви Господње. Бог обитава у Светој Тајни Причешћа којом се причешћујемо и бивамо причасници Небеског Царства. Човјек треба да зна да Бог обитава у сваком храму гдје се служи служба Божја, зато је најважније да се Њиме хранимо да бисмо се удостојили Царства Небеског“, рекао је о. Данило.

Гусларско вече за помоћ у изградњи цркве Свете Петке у Голији

Поручио је да је циљ подизати храм полако, с љубављу, јер Господ, по његовим ријечима, највише воли кад човјек има у себи стрпљења, љубави према Богу и ближњима својим, према светињи цркве и богослужења.

„Са стрпљењем и љубављу да градимо храм, а, прије свега да радимо на сопственим, нашим унутрашњим храмовима, да се трудимо да узрастамо у вјери, у подизања храма у нама самима. Тако ћемо на најљепши начин прославити Бога, а онда и градњом храма Свете Петке“, казао је он.

Гусларско вече за помоћ у изградњи цркве Свете Петке у Голији

У богатом програму учествовали су гуслари из Удружења гуслара „Хаџи Радован Бећировић Требјешки“ из Никшића: Ђуро Крсмановић, Косто Радовић, Лазар Радовић, Никола Терић, Владо Николић, Бајо Аџић, Никола Калезић, Филип Баланџић, Игор Тољић, Драго Канкараш, Немања Ненезић. Програм, који је водила Бранка Зечевић, употпунили су: Радован Сукновић на фрули, Крсто и Лазар Радовић, двојница и дипле, Маргита Дајевић, етно појац, те пјесници Душан Говедарица и Милош Кецојевић.

Гусларско вече за помоћ у изградњи цркве Свете Петке у Голији

Темеље цркве Преподобне мајке Параскеве – Свете Петке, једне од најзаступљенијих слава у Голији, освештао је 2009. године Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије. Прилозима у новцу и раду мјештани су, на челу са Одбором за изградњу храма, успјели да богомољу подигну и ураде спољашње радове. Предстоји унутрашње уређење светиње, при чему израда иконостаса представља велико улагање за шта тренутно немају могућности.