Светосавска свечаност у Жупи Никшићкој

Светосавском академијом, која је у понедјељак 1. фебруара 2016, одржана у Дучицама у Жупи Никшићкој, завршене су овогодишње свечаности које се, у славу Светог Оца нашег Саве, првог Архиепископа и просветитеља српског, традиционално организују у Епархији будимљанско-никшићкој.

Светосавска свечаност у Жупи Никшићкој

Сабрање је благословио надлежни парох протојереј Василије Брборић, поздрављајући свештенство, монаштво и вјерни народ Жупе Никшићке, који је у великом броју присуствовао Светосавској свечаности. Он је, преносећи благослов и поздраве Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, подсјетио да је ово четврта по реду обновљена духовна академија, коју у славу и част Светог Саве, организује Црквени одбор Жупе Никшићке.

Светосавска свечаност у Жупи Никшићкој

Бесједу о Светом Сави одржао је проф. др Раде Филиповић, носилац Ордена Светог Саве првог степена. Филиповић је казао да су Светосавски дух и Косовски завјет два битна упоришта нашег народа. Та двије узданице српског трајања и истрајавања учинили су земљусветом, Земљу око Жупе, коју је, нагласио је Филиповић, стопама у каменуо завештао Свети Сава.

Светосавска свечаност у Жупи Никшићкој

"Оно што је говорио, Сава је свједочио својим животом и дјелом. Носио је у себи и прошло – словенско и ново – српско, и тиме ушао у будућност. Тако он и постаје она упоришна тачка на којој почива нит српског трајања. Помиритељ и духовник, војник и државник, просветитељ и путник, исцјелитељ и добротвор.
Од њега почиње пут изабрани – и крстац и крст и црквине и црквишта. Нова мјеста за манастире и школе. Све је од њега прво и трајуће – доноси законе, ослобађа се туђих епископа и тиме наш српски духовни глас почиње да се чује. Иконе и живописе потписује ћирилицом. Прије свих је видио шта немамо и шта ће нам недостајати“, рекао је проф. др Раде Филиповић.

Свети Сава нам је, истакао је Филиповић, ставио у аманет много вриједног и дао путоказ куда треба ићи.

Светосавска свечаност у Жупи Никшићкој

"Његова дубока вјера и продуховљеност, али и мудрост, и борбеност када је било потребно, врлине су које, почесто, недостају његовом народу. Када се одрекне светосавља српски народ поклекне, изгуби се и залута неком од странпутица. Тада је слаб и немоћан, и други му одређују субину“, казао је Филиповић.
Он је поручио да одређење српског народа мора бити поистовјећено са значењем Космета, које је икона свеколиког српства и које нам опредјељује дух избора, реда и нужности, наше колијевке, нашег живота, српског бића у цјелини.

Светосавска свечаност у Жупи Никшићкој

У културно-умјетничком програму учествовали су: гуслар Славко Горановић, КУД "Жупа“ са играма из Црне Горе и Србије, њихова мушка и женска пјевачка група, рецитатори Анита Перишић и Саво Пиндовић, те вокални солисти Бранка и Ева Зечевић, као и Бојана и Гордана Пиндовић.