Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог Партенија Лампсакијског, у суботу 20. фебруара 2016, Свету Архијерејску Литургију у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

Епископ Јоаникије служио Литургију у никшићком Саборном храму

Саслуживали су: протојереј-ставрофор Драган Крушић,архимандрит Никифор Миловић, секретар ЕУО Епархије будимљанско-никшићке, протојереј Слободан Јокић, јеромонах Арсеније Самарџић, игуман манастира Косијерево, јереј Остоја Кнежевић, ђакони др Никола Маројевић и Константин Дојић.

Свети Партеније Лампсакијски

Рођен је у Мелитопољу. Отац му је био ђакон. Још као дијете трудио се да испуни јеванђељске речи. Када је одрастао, населио се поред једног језера гдје је ловио рибу и дијелио је сиромасима. Када је, по Божијем промислу, изабран за епископа Лампсакијског, затворио је идолопоклоничке храмове, очистио град од незнабожаца и саградио многе цркве. Исцјељивао је болесне, нарочито оне који су били у власти злих духова. Једном, када је изгонио злог дуга из умоболног човека, дух га замоли да га не изгони. "Даћу ти другогог човека у кога можеш да се уселиш“, рече му Партеније. "Ко је тај“, упита га дух. :Ја сам тај“. Чувши то, дух побјеже као опарен. Свети Партеније је дуго поживео. Упокојио се у IV веку.