Преосвећени Епископ Јоаникије служио у никшићком Саборном храму

У недјељу о митару и фарисеју, 21. фебруара 2016, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

Саслуживало је свештенство архијерејског намјесништва никшићког и свештеномонаштво Епархије. Сабраном народу архипастирском бесједом обратио се Владика Јоаникије, који је вјернике поучавао о одјељку из прочитаног Јеванђеља, који говори о покајаном царинику и гордом фарисеју.

Преосвећени Епископ Јоаникије служио у никшићком Саборном храму

„Животно искуство нас учи да када је човјек у опасности, тешкоћама, у неким гријесима, несрећама не треба да пада у очајање, нити да губи наду, јер многи који су били у опасностима нашли су спас, многи који су гријешили поправили су цио свој живот и од грешника постали праведници и светитељи Божји. То нас учи животно искуство, а томе нас учи и Црква Божја. Ако бисмо она два човјека, о којима смо данас слушали из Светог Јеванђеља, онога, који је себе назвао праведником и оног цариника, који се кајао, упоредили са бродом који улази у луку могли бисмо наћи некакве сличности“.

Преосвећени Епископ Јоаникије служио у никшићком Саборном храму

„Претпоставимо, драга браћо и сестре, да је тај човјек (фарисеј), заиста, био праведан и да је испуњавао све заповијести Божје, да није чинио никакве јавне гријехе, а и од тајних се чувао. То је, по неком нашем људском поимању, да кажемо, праведан човјек. Али, Господ Исус Христос својом ријечју потврђује да то није довољно и да том човјеку, тој праведности нешто важно недостаје. Тој праведности и том праведнику, који се заиста трудио да испуњава Божје заповијести фали и смирење, и покајање, а што је најважније, фали му самилост, човјекољубље, саосјећање истинско, људско за ближњег“, казао је Његово Преосвештенство.

Преосвећени Епископ Јоаникије служио у никшићком Саборном храму

Владика је додао да је фарисејево саосјећање било нељудско, јер се молио Богу ријечима: Хвала ти Боже што нијесам као овај, ево, како сам ја праведан. Због те помисли, због те ријечи, таквог погрешног закључка његова молитва била је одбачена.

Преосвећени Епископ Јоаникије служио у никшићком Саборном храму

„А овај други човјек, бјеше сигурно грешан, али се искрено кајао. Њега можемо поредити са оним човјеком који је у опасности, па је нашао спас кроз покајање. Кајао се искрено, од срца, није осуђивао никога осим себе самог. Његово истинско покајање Господ је примио, његову кратку молитву: Боже, милостив буди мени грешноме, примио је Господ као да је вршио цијело бденије и још много више. Шта је овог човјек привело у такву Божју близину, драга браћо и сестре? Привело га је покајање. Јер, покајање је и нада, покајање је вјера, покајање је племенитост, спремност на промјену. То је оно што нас доводи у близину Божју,а то нам показује да Бог љуби и грешнике и праведнике. Бог се радује праведницима који се труде, али праведници треба да стичу смирење. Тек ће тада правда њихова заблистати као сунце. Ако нема смирења и највећа врлина се помрачује, губи вриједност, претвара се у своју супротност“, поручио је Преосвећени Епископ Јоаникије.